Almanya' da yayın yapan Die Zeit gazetesine açıklamalarda bulunan Reis- i Cumhur Erdoğan, "Almanya konuşmama izin vermeyerek intihar ediyor" ifadelerini kullanarak eleştiri getirdi. Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye' nin FETÖ mensuplarının iade edilene kadar Almanya' yı teröristleri koruyan bir ülke olarak göreceğini belirtti.

CUMHURBAŞKANLIĞI'NDAN AÇIKLAMA 

Cumhurbaşkanlığı, Türkiye Cumhuriyeti' nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın Almanya Federal Cumhuriyeti’ nin Hamburg eyaletinde 7- 8 Temmuz 2017 tarihleri arasında düzenlenecek olan 12' inci G20 Liderler Zirvesi’ ne katılımına dair açıklamada bulundu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan' ın Almanya Federal Cumhuriyeti' nin Hamburg kentinde 7-8 Temmuz 2017 tarihlerinde düzenlenecek olan 12. G20 Liderler Zirvesi'ne katılımına dair Cumhurbaşkanlığı tarafından gelen yazılı basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan, Almanya Federal Cumhuriyeti' nin Hamburg şehrinde 7- 8 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacak olan 12. G20 Liderler Zirvesi' ne katılacaklardır. G20 Zirvesi, küresel gündemin başlıca konuları arasında yer alan güçlü, sürdürülebilir, dengeli ve kapsayıcı büyüme hedefine yönelik çalışmaların gözden geçirilmesi için önemli bir fırsat niteliği taşımaktadır." açıklamaları yapılıp açıklamaya şu şekilde devam edilmiştir:

BAZI LİDERLER VE ULUSLARARASI KURULUŞLARIN YETKİLİLERİ İLE İKİLİ GÖRÜŞMELER

"Uluslararası ticaret, kalkınma, istihdam, sağlık, dijitalleşmenin ekonomik ve sosyal etkileri, iklim değişikliği, terörle mücadele ve mülteci krizi gibi konuların da Hamburg' da ele alınacak olması, zirvenin önemini artırmaktadır. Zirve, anılan konular başta olmak üzere, küresel gündem ve G20'nin rolüne ilişkin ülkemizin görüşlerinin Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından liderlere paylaşılmasına da imkan sağlayacaktır. Sayın Cumhurbaşkanımızın, zirve aracılığı ile bazı liderler ve uluslararası kuruluşların yetkilileri ile ikili görüşmeler gerçekleştirmesi de planlanmaktır." ifadeleri kullanıldı.