Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Yenikapı'da düzenlenen Adalet ve Kalkınma Partisi iftarında yaptığı konuşmada Katar krizi hakkında yorumlarda bulundu .

İşte o açıklamalardan başlıklar

KATAR AÇIKLAMASI

"Ne yazık ki üzülerek beyan ediyorum; son günlerde Körfez bölgesindeki kardeş memleketler arasında yükselen gerilim tüm Müslümanların ramazan mutluluğuna gölge düşürmüştür.
Bölgemizin istikbali konusundaki maksatın, kirli oyunların devreye alındığı bir süreçte enerjimizi kendi iç meselelerimizde tüketmek, kıt kaynaklarımızı boşa harcamak kesinlikle doğru değildir.”

KÖRFEZ'DEKİ KARDEŞLERİM; İFTİRALAR SİZİ BİR YERE GÖTÜRMEZ

"Şu hakikatin herkes tarafından bilinmesi lazımdır. Buradan bütün Körfez'deki kardeşlerime sesleniyorum; kardeş kavgasında kazanan yoktur, iftiralarla hiçbir yere varılamaz. Böyle bir kavganın galip tarafı sadece ve sadece bölgemizdeki dengesizlikten, gerginlikten, kan ve gözyaşından faydalanan mihraklar olacaktır.

BUNUN ÇABUCAK GİDERİLMESİ LAZIM

"Usandık artık biz bu kavgalardan, Müslüman'ın Müslüman'ı yok etmesinden, artık bıktık. Suriye'de olanlar meydanda, Irak'ta olanlar meydanda, bunların genişlemesi ne fayda getiriyor? Afganistan ortada, Arakan meydanda, Myanmar meydanda. Çabucak bu durumun dindirilmesi gerek."

REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN’DAN ABLUKAYI, AMBARGOYU TAMAMEN KALDIRIN ÇAĞRISI

"Bu akşam Amerikan Dışişleri Bakanı Tillerson bir izahta bulundu. Bilhassa süreci tahfif etmek gibi, bu engelleyimi düşürmek gibi... Bu yönde bir beyanı oldu. Ben diyorum ki bu tamamen kaldırılmalı, kardeşler arasında bu olmamalı."

REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN’IN SUUDİ YÖNETİMDEN RİCASI

Bilhassa Suudi yönetimine bir ricam var: Siz körfezin en önemlisisiniz, en güçlüsüsünüz, biz size hadimü'l haremeyn iş-şerifeyn dedik. Siz hasımlıkları değil, özellikle siz orada kardeşliğin baş tacı olmalısınız, onları ortak bir paydada buluşturup bir araya getirmelisiniz ve Suudi Arabistan'a da hadimü'l-haremeyn iş- şerifeyn olarak yakışır diyorum, bunu yapması lazım ve bunu da bekliyoruz. Bu da bizim hakkımızdır." diyen Recep Tayyip Erdoğan Körfez ülkelerine  ricada bulunup mesaj gönderdi.