Cumhurbaşkanı Erdoğan Uluslararası Medeniyet Şurası'nda yaptığı konuşmasında ABD Başkanı Donald Trump'ı eleştirdi.

Trump'ın İslam ile terörü aynı gösterdiğini ifade eden Erdoğan, "Hristiyan teröristler için böyle bir şey söylüyorlar mı?" diye sordu.

"HRİSTİYAN TERÖRİSTLERE SÖYLÜYORLAR MI?"

"Niçin Irak Suriye çözülmüyor? Myanmar niçin halledilmiyor? Myanmar'da budistlere terörist ifadesi kullanılmıyor. Neden? Onlar yoga yapıyorlar.

Böyle bir saçmalık olabilir mi? Varsa yoksa İslami terör diyorlar. Defaatle anlatıyoruz. DEAŞ'ın İslam ile alakası olmadığını söyledik. DEAŞ'ın İslam ile alakası olmadığını söylüyoruz. Ama onlara bunu anlatamıyorsunuz ve ne yazık ki Müslümanı Müslümana onlar kırdırıyor, ücretsiz silah veriyorlar.

İslamofobi sürekli tahkir ediliyor. Trump müslümanlara terörist ifadesini kullanıyor. Hristiyan teröristler için böyle bir şey söylüyorlar mı? Hristiyan teröristler için böyle bir şey söylüyorlar mı, Yahudi teröristler için böyle bir şey söylüyorlar mı, yok.

"VARSA YOKSA İSLAMİ TERÖR DİYORLAR"

Varsa yoksa islami terör diyorlar. Defaatle anlatıyoruz, olamaz. DEAŞ'a karşı en büyük mücadeleyi veren biziz.

Müslüman'ı müslümana kırdırıyorlar. Ücretsiz silah veriyorlar. Biz kendimizi savunmak için parasıyla silah istiyoruz vermiyorlar. Ben de adalet arıyorum."

Öte yandan ABD Büyükelçiliği'nin yaptığı açıklamada, teröristbaşı Öcalan'ın saygı görmeye değer bir şahsiyet olmadığı ifade edildi.

Suriye'de terör örgütü DEAŞ ile mücadeleyi bahane ederek PKK'nın Suriye'deki uzantılarına silah ve mühimmat desteği sağlayan Amerika, PYD'li teröristlerle Rakka operasyonunu düzenledi.

Rakka'daki DEAŞ'lıların anlaşmalı olarak bölgeden ayrılmasından sonra Rakka'ya terör örgütü PKK'nın eli kanlı elebaşı Abdullah Öcalan'ın fotoğrafları asıldı.

Türkiye'nin sert tepkisine neden olan fotoğraflarla ilgili ABD Büyükelçiliği açıklama yapmak zorunda kaldı.

"ABD-TÜRKİYE YAKIN ÇALIŞMAKTADIR"

Yapılan yazılı açıklamada, "ABD hükümeti terörizme karşı savaşta ve bölgesel istikrarın arttırılmasında Türkiye ile yakın çalışmaktadır.

ÖCALAN SAYGI GÖRMEYE DEĞER BİRİ DEĞİL

PKK, Yabancı Terör Örgütleri listesinde yer alan bir örgüttür ve Öcalan, PKK ile bağlantılı terörizm faaliyetleri yüzünden Türkiye'de hapiste bulunmaktadır. Saygı görmeye değer bir şaysiyet değildir." ifadelerine yer verildi.

"İNANMIYORUZ, YANIMIZDA DEĞİLSİNİZ"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, fotoğrafla ilgili olarak "ABD bunu nasıl izah edecek? İnanmıyoruz, yanımızda değilsiniz. Yanımızda olsanız bunu yapmazsınız. Dürüst değiller. Ondan sonra kalkıp bizden zaman zaman talepte bulunmasınlar." diye konuşmuştu.

Öte yandan ABD Donanması, 1801-1805 yıllarında Trablus kıyılarında Türk bayrağıyla savaşan askerlerin öldürüldüğünü gösteren temsili tabloyu bu sene de kullandı.
Donanmanın resmi Twitter hesabında, elinde Türk bayrağıyla savaşan askerlerin öldürüldüğünü gösteren temsili bir tablo paylaşıldı.