Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, France 24 kanalına açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, G20'ye ev sahipliği yapacak Hamburg'da hoş karşılanmadığına dair soruya, "Bu yaklaşım biçimlerini uluslararası siyasette bilhassa da özgürlükler alanında gelişen demokrasi noktasında çok çok üzücü buluyorum. Çünkü Türkiye Cumhuriyeti'nin yüzde 52 ile halkı tarafından seçilmiş bir Cumhurbaşkanının Almanya bulunan Türk soydaşlarıyla buluşmasına mani olma, onlarla bir sohbette bulunmasını engellemek, ona fırsat vermemek Almanya'nın ne denli özgürlükçü olduğunu göstermesi bakımından çok önemli" ifadelerini kullandı.

"ALMAN HÜKÜMETİ SUÇA TEŞVİKTE BULUNUYOR"


Cumhurbaşkanı Erdoğan, yalnızca bununla yetinilmediğini vurgulayarak, "Almanya'da başbakanlık önünde açılan bir pankart var. Bu pankartın arkasında bir araç. 'Bu aracı kazanmak istiyorsanız. Bu diktatörleri öldürün.' Kimdir o diktatörler: 'Erdoğan, Putin ve Suudi Arabistan Kralı Selman' Bunlar orada açılırken Alman polisi de o alanda. Alman polisinin gözlerinin önünde böyle bir suça teşvik, şiddete teşvik yapılıyor. Buna ne yazık ki Alman makamları ses etmiyor. Böyle bir şeyi demokrasi ile ilişkilendirmiyoruz" dedi.


Erdoğan, açıklamasını şu şekilde decam etti: "Yaşananlara karşın G20'ye gideceğim. Bunu da G20'de söyleyeceğim. Zira G20 bunlar için var. G20 dünyanın ekonomide yüzde 80'ini kapsayan bir oluşum. Hele hele gündeminde terörle mücadelenin de olduğu mülteci krizlerinin yaşandığı böyle bir G20 öncesinde bu tür kampanyaların Almanya'da yapılıyor olması düşündürücüdür, üzücüdür. Kaldı ki Türkiye'nin Almanya'da 3 milyon vatandaşı mevcut. Bunların içerisinde yaklaşık bir buçuk milyonu çifte vatandaş. Burada Alman makamlarının çok daha dikkatli olması gerekir diye düşüyorum"