Reis-i Cumhur Erdoğan Malazgirt'te Konuştu!

Cumhurbaşkanı Erdoğan Malazgirt Zaferi'nin 946. yılı töreninde konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Malazgirt Zaferi'nin 946. yılı töreninde konuştu.

Recep Tayyip Erdoğan, Muş Malazgirt'te Anadolu’nun Fethi Malazgirt 1071 Anma Programı'nda konuşma gerçekleştirdi.

Reis-i Cumhur Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan kısımlar şunlar;

Bundan tam 946 sene önde Sultan Alparslan kazandığı zaferle Anadolu'yu bizlerin ebedi yurdu yapacak adımı atmıştır. Anadolu'dan girip Avrupa'ya kadar yürüyen ecdadımızla şeref duyuyoruz. Bu zafer milletimize yeni bir zafer yeni bir istikbal kazandırdı.

"ECDADIMIZLA ŞEREF DUYUYORUZ"

Bundan tam 946 sene önde Sultan Alparslan kazandığı zaferle Anadolu'yu bizlerin ebedi yurdu yapacak adımı attı. Anadolu'dan girip Avrupa'ya kadar yürüyen ecdadımızla şeref duyuyoruz. Bu zafer milletimize yeni bir zafer yeni bir istikbal kazandırdı.

Malazgirt Zaferi'nden 4 sene sonra İznik'te Anadolu Selçuklu Devleti'nin kuruluşunu ilan ettik. İki asır sonrada Osmanlı Çınarı yedi iklim 4 kıtayı çatısı altında toplamaya başladı.

"BU TOPRAKLARI UNUTMAMALIYIZ"

Ne diyor şair: Dur yolcu, bilmeden gelip bastığın bu toprak bir devrin battığı yer. Evet, her tümseğinin altında bir şehit yatma pahasına da olsa Türk milleti bağımsızlığından ve namusundan vazgeçmedi. İşte bu yüzden bu toprakları asla unutmamalıyız. Malazgirt'i bu millet unutmadı. İşte çağrımızı yaptık, bugün millet Malazgirt'te. Bu sıcağa rağmen Malazgirt'te. Bu milletle iftihar ediyorum. Rabbime şükür ediyorum bu kulunu bu milletin bir ferdi olarak yarattın. Ne kadar çalışsak az. Önümüzdeki sene Malazgirt bir başka olacak.

"80 MİLYON TEK MİLLETİZ"

Tıpkı 2023 gibi, 2053 gibi; 2071'i de kendimize bir ufuk çizgisi, bir Kızıl Elma olarak koyduk. Malazgirt Savaşı, Anadolu'daki çokluk içinde birlik, çoğulculuk anlayışının en somut tezahürüdür. Biz 80 milyon tek millet. Biz, etle kemik, etle tırnak gibi tek millet. Tek bayrak. Bayrağımıza eş bayrak asla kabul etmeyiz. Bayrağımız rengi şehidimizin kanı, hilal bağımsızlığımızın ifadesi, yıldız şehidimizin kendisidir.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri-->