Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Katar Emiri Şeyh Temim bin Hamed Al Sani, telekonferans yöntemi ile Körfez ülkeleri ile Katar arasında oluşan krizi değerlendirdi. 

GERİLİM DÜŞÜRÜLSÜN

Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre, önderlerin krize çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirdikleri bağlantıları birbirlerine aktardıkları görüşmede,alandaki krizin çabuklukla en aza indirilmesi gerektiğinin altını çizdi.

Liderler, yaşanan krizin, yaptırımlar değil, sadece iletişim ve müzakere ile çözüme kavuşabileceğine, bu alandaki çabaların desteklenmesi gerektiğine vurgu yapıldı.

YAKIN TEMAS KONUSUNDA MUTABIK KALINDI
Terörün her türüne karşı çıktıklarını belirten liderler, keyfi tasarruflara yer vermeyecek biçimde terör örgütlerinin kesin bir şekilde tanımlanması gerektiğini açıkladı. Liderler, önümüzdeki günlerde yakın temas halinde olma konusunda da mutabık kaldı.

Reis-i Cumhur Erdoğan daha öncede Katar'a destek çıktığını konuşmalarında dile getirmişti.

KATAR'A DESTEK DEVAM EDECEK

Şimdi biz Türkiye olarak Katar'daki kardeşlerimize gıda yardımı yaparken, onlara destek çıkarken, onların yanında olmak ve ilaç muadili ürünleri ihraç ederken bu durumdan hoşnut olmayanlar var. Hiç kusura bakmayın, Türkiye Katar'a her türlü desteği vermeye devam edecek.

KATAR'IN TERÖRE DESTEK VERDİĞİNE HİÇ ŞAHİT OLMADIM

Her gün yeni bir bilgi çıkıyor konu ile ilgili. Katar'da çeşitli görevlerle ilgili kurulmuş vakıfları terör örgütü olarak lanse ediyorlar, böyle bir şey olmaz. O vakıfları ben de biliyorum ve ben de tanıyorum. Katar'ın bugüne kadar teröre destek verdiğine tanık olmadım.