Cumhurbaşkanı konuşmasında, FETÖ’cü bir hainin suikastı sonucu hayatını kaybeden Rus Büyükelçi Karlov’u üzüntüyle anarak sözlerine başladı. Katar meselesi Cumhurbaşkanı’nın değindiği önemli konulardan biriydi.

Cumhurbaşkanı’nın konuşmasında öne çıkan açıklamalar şu şekildeydi:

“Geçen sene FETÖ üyesi bir teröristin suikastı neticesinde vefat eden Rusya Büyükelçisi Karlov’u hayırla anıyoruz. Kendisi daima bu sofralarımıza iştirak edenlerdendi. Misyonunu hakkıyla yerine getiren, deneyimli bir diplomasi uzmanıydı, iyi kalpli bir kişiliği vardı ve Türkiye’nin gerçek bir dostu olarak iki ülke arasındaki ilişkilerde hakkı bulunuyordu.

Afganistan ve İngiltere’deki elim hadiselerde hain teröristlerce hayatlarına kast edilen masum siviller için taziyelerimi yakınları başta olmak üzere hükümetleri nezdinde sunmaktayım.

Bu nevi hadiselerin bize defalarca gösterdiği gibi, teröristin nereden geldiğinin, hangi milletten olduğunun bir önemi yoktur, teröristler arasında ayrım yapılmamalı ve tüm terörist faaliyetlere karşı ortak tavır alınmalıdır.

TERÖR ÖRGÜTÜNÜN DESTEĞİYLE DEMOKRATİK ORTAM NEŞET ETMEZ!

DEAŞ terörünün yok edilmesi maksadıyla bir başka terör örgütüne kucak açılması kararının desteklenebilecek bir tarafı yoktur. Kan, kanla temizlenmez!

Yalnızca kendi varlığını gözetip başka hiçbir unsuru canlı koymayan bir mantığa sahip terör örgütünün zihniyeti, demokratik ortamın tesis edilmesine aracı kılınamaz!

ABD’NİN BİZE DOST OLDUĞUNU SÖYLEMESİNİN REEL KARŞILIĞI NEDİR?

Bize, “sizin dostunuzuz” deniyor, fakat bu söz çözüm için yeterli değildir. Sadece söz ile icraat yürümez, ayinesi iştir kişinin lafa bakılmaz. Bizim egemenlik alanımıza karşı en ufak bir askeri tehdide karşı topyekûn taarruzda bulunacağımıza hiç kimsenin şüphesi olmasın.

Terör örgütlerini ileri birer milis kuvvet olarak isimlendirenler, onların faaliyetlerini hafifletmeyi amaçlasalar da gerçeğe gölge düşüremezler, zira onlar bir kere masum kanını yere döktüler, bunu hiçbir güç gizleyemez. Bu aklama çabası içerisinde olanlar, inanıyorum ki nihayetinde hataya düştüklerini idrak edeceklerdir.

'KATAR'A KARŞI YAPTIRIMLAR ÇÖZÜM DOĞURMAZ”

Katar’a yönelik uygulanan ve kapsamının artırılmasının düşünüldüğü ambargoların doğru bir yanı yoktur. Katar, birçok ülkenin kendisine karşıt tavır almasına rağmen, serinkanlı bir politika yürüterek diplomasi imkânlarının halen meşru politik yolu tesis ettiğine inanılmasını dünya kamuoyu nezdinde kanıtlamaktadır. Katar’ın bu tutumu takdire şayandır.

Körfez’de yaşanan bu çok boyutlu krizin barışçıl yollardan çözülmesi bölgede istikrarın yegâne anahtarıdır. Biz, Türkiye olarak payımıza düşen görev ne ise onu üstlenmeye daima hazırız. Katar ile aramızdaki bağın kuvvetlenmesini önemsiyoruz. Katar krizinin ardında bir oyun var; biz şu anda bunu çözme derdindeyiz.”