Reis-i Cumhur Erdoğan İtalya Ziyareti Öncesinde Konuştu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İtalya'ya yapacağı ziyaret öncesi açıklamalarda bulundu.

Reis-i Cumhur Erdoğan İtalya Ziyareti Öncesinde Konuştu!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan resmi bir ziyaret için Vatikan'a gidiyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Papa Francis'in Kudüs tavrını memnuniyetle karşıladıklarını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Vatikan ziyaretinin ardından Roma'da İtalya Cumhurbaşkanı Sergio Mattarella'yla çalışma yemeğinde bir araya geleceğini ve İtalya Başbakanı Paolo Gentiloni ile görüşeğini söyledi.

CHP'nin ÖSO'ya yönelik açıklamalarıyla ilgili konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, "CHP'nin yaklaşımı ne milli ne yerli. PKK'nın yaklaşımı ne ise CHP'nin de odur" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

İadeyi ziyareti gerçekleştiriyoruz. Ortak insani değerlere dikkat çekilmesi bağbında önemli bir fırsat olarak görüyorum.

Özellikle Kudüs konusundaki tavrını memnuniyetle karşıladık. Kendisi ile bir kaç telefon görüşmem oldu. Yapacağımız görüşmelerde Filistin, Kudüs Suriye, mülteci konularını da ele alacağız.

Terör örgütlerinin eylemleri ile bu tür ırkçı saldırılar arasında hiç bir fark yoktur. Türkiye zulme uğrayan herkesin sığınağı olmuş bir ülkedir. Hiç bir sıkıntı olmadan, ibadetlerini serbestçe yerine getirebiliyorlar. Biz bu özgürlüğü korumakta kararlıyız.

İtalya Cumhurbaşkanı ve Başbakanı ile de bir araya geleceğim. İtalya ikili ilişkilerimizin mükemmel olduğu bir dost ülkedir.

Görüşmelerimizde siyaset, ekonomi ve savunma sanayi konularını masaya yatıracağız.

Türkiye asırlardır inançlarından dolayı saldırıya uğrayanların sığınağı olmuştur. Biz ülkemizdeki özgürlük ortamını korumakta ve güçlendirmekte kararlıyız. Bu yüzden Vatikan'a yapacağım ziyaret çok önemlidir.

Ülkemizin DEAŞ ve PKK'ya karşı yürüttüğü operasyonlarda muhataplarımızı bilgilendireceğiz. Ayrıca bölgedeki gelişmeleri ele alacağız.

Zeytin Dalı Harekatı'nda sağlanan başarıları ve son durum hakkında bilgi vereceğiz. 935 terörist etkisiz hale getirildi.

Roma'ya ziyaretim sırasında İtalya'nın önde gelen iş çevreleriyle de bir araya geleceğiz. İtalya ile ticaret hacmimiz geçen yıl 20 milyar dolara yaklaştı ancak iki ülkenin potansiyeli bunun katbekat üzerindedir. 2020 yılında 30 milyar dolara taşımayı hedefliyoruz. Ziyaretim sırasında bu hedef doğrultusunda atılacak ikili adımları da görüşeceğiz.

CHP KURULTAYI

Kongreler siyasi partilerin kendi iç meselesidir. Burada malum önce 4-5 aday konuşulurken sonunda 2 adaya düştü. CHP Kurultayı ile ilgili söyleyecek hiç bir sözümüz olamaz.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri