Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Myanmar'da yaşanan insani krizle alakalı olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres ile telefon görüşmesi yaptı.

Reis-i Cumhur Erdoğan, Guterres ile yaptığı telefon görüşmesinde, Myanmar'daki krizin daha fazla derinleşmeden sona erdirilmesi için BM'nin acil müdahalesinin ve uluslararası toplumun harekete geçmesinin hayati önem taşıdığının altını çizdi.

Tüm mekanizmaları kullanarak Myanmar hükümeti üzerinde baskı kurmak gerektiğine işaret eden Erdoğan, Türkiye'nin insani yardım konusunda elinden geleni yaptığını ve daha fazla yardım ulaştırmaya da hazır olduğunu kaydetti.

REİS EMRİ VERDİ

Reis-i Cumhur Erdoğan, görevinin 3. senesinde, Oğuz Haksever'in sunumunu yaptığı özel yayında soruları cevapladı. Erdoğan Myanmar vahşetiyle alakalı alınan kararı açıkladı.

Erdoğan'ın konu ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

Ne yazık ki dünya Myanmar'a, diyebilirim ki kör ve sağır. Duymuyor ve görmüyor. Bu son Bangladeş olayı ise çok daha acınası bir olay. Gelen rakamlar maalesef 3 binin üzerinde insanın bu şekilde mağdur edildiği, hatta ölmesine sebep olan bazı adımların atıldığı yönünde. Tabii bu hususla alakalı biz bunu ağır, şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Yine onun takibini de ilgili uluslararası kurumlar vasıtasıyla başta BM olmak üzere dile getireceğiz.