İşte Reis-i Cumhur Erdoğan'ınb konuşmasından satır başları:

"Mensubu olmaktan dolayı gurur duyduğumuz İslam Medeniyeti' nin özü hepimizin de bildiği gibi kardeşliktir, dayanışmadır. Bir duvarı oluşturan tuğlalar gibi birbiri ile kenetlenmektir."

MÜSLÜMANLAR ANCAK KARDEŞTİR

"Bu açıdan bakacak olursak kültürel, siyasi, mezhebi, etnik farklılıklarımız handikapımız değil en büyük zenginliklerimiz, en önemli yanımızdır. Müslümanlar ancak kardeştir. Sınırlarımızın aramıza girmemize, bizi birbirimizden koparmasına kesinlikle izin veremeyiz. Son zamanlarda yaşanan olayların aramıza yeni duvarlar ördüğü de bir gerçektir."dedi.

NASIL BU HALE GELDİK, BUNLAR BİZİ ÜZÜYOR...

"Hafta sonu Körfez turuna çıkışımızın nedeni işte orada 3 kardeş ülkenin arasında yükselen duvarlardı. Biz bu hallere niçin düştük. Bu durum bizi üzüyor, bizi yaralıyor. Biz bu hallere düşmeli miydik? Biz diyalog yoluy ile herhangi bir sıkıntı olduğu zaman birbirimizle oturarak, konuşarak çözemez miyiz? Rabbimiz ne emrediyor, bütün işlerinizde müşavere ediniz." şeklinde konuşarak açıklamlarına devam etti.

MESELE MÜSLÜMANLAR OLUNCA SUS PUS OLUYORLAR

"Müslümanların halihazırdaki güçsüzlüğünden cesaret alan İsrail yönetimi, Kudüs' ün İslami karakterini tahrip etmeye yelteniyor. Her fırsatta ülkemizi eleştiri yağmuruna tutanlar mevzu bahis konusu Filistin, Kudüs ve Müslümanların hakkı hukuku olunca birden sus pus kesiliyor." diyerek eleştiride bulundu.

MUSEVİLERİ KORUMA ALTINA ALMAMIZ LAZIM

"İlk kıblemiz olan Mescid- i Aksa' nın onurunun korunması sadece Filistinli kardeşlerimizin değil tüm İslam aleminin vazifesidir, görevidir. İstanbul'umuzda sinagoglar, havralar var. Bu olaylar olurken bazı gruplara sinegoglara saldırma yoluna gittiler. İlk işim İstanbul Valisine ve emniyet müdürüne "Bizim dinimiz bunlara müsaade etmez, İsrail böyle yapıyorsa biz böyle yapamıyoruz. Tam aksine buralara ibadet eden Musevileri koruma altına almamız lazım" dedim. " ifadelerinde bulunan Recep Tayyip Erdoğan, son zamanlarda yaşanan hadiseler hakkında yorumlarda bulundu.