Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkan başlıklar şu şekilde;


Çevremize baktığımızda kimi zaman ekonomik kimi zaman toplumsal tekrardan yapılandırmalara şahit oluyoruz. Şu sıralar çevremizde yaşanan çatışmaların ve ortaya çıkardığı büyük yıkımın arkasında aynı oyun vardır.

Güvenlik anlayışında farklılığa gitmemiz farz olmuştur. Bundan böyle problemlere yerinde müdahale edeceğiz. Ekonomide ülkemize yapılan gizli kuşatmanın kırıldığının ilk belirtilerini alıyoruz.

Siyasi, sosyal ekonomik fay hatlarımıza karşı yapılan saldırılar sürecek. Çünkü kıskanılan bir ülkeyiz. Türkiye gelişmeye devam edecek. Onlar 'Türkiye'ye kapılar kapandı' diye düşünürken, çok kapılar açıldı.

DEAŞ'ı terör örgütü olarak görmediğimizi  ifade eden parlamenterler var. İnsaf, bizim DEAŞ ile verdiğimiz savaş apaçık ortadadır. DEAŞ'a yönelik gerek Suriye'de gerek topraklarımızda en büyük savaşı veren ülke Türkiye oldu.

HUKUK'U ÇİĞNEMEK FAYDA SAĞLAMAZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan iftar programındaki konuşmasında ABD'de krouma polisleri için verilen yakalama kararına değinerek şunları kaydetti:

"Amerikadayım, PKK terör örgütü, FETÖ'cüler birlik oldular, 40-50 metre uzaklıkta şahsıma karşı orada gösteri yapıyorlar. Amerikan polisi hiçbir şey yapmıyor,müdahale etmiyor.

Acaba benzer bir olay Türkiye'de yaşansa tavır ne olur, düşünebiliyor musunuz? Hiçbir müdahalede bulunmadıkları gibi onlara karşı müdahalede eden oradaki bizim soydaşlarımız, vatandaşlarımızdan iki tanesini içeri almışlar dün. Böyle şey olabilir mi?

Benim korumalarımdan 12 tanesi için tutuklama kararı vermişler. Bu nasıl bir yasadır, bu nasıl bir hukuktur? Bu korumalar, beni korumayacaksa neden bunları ben yanımda Amerika'ya götürüyorum? Amerika'nın Hans'ı ile George'u ile mi kendimi koruyacağım?"