Reis-i Cumhur Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şu şekilde:

Dünya Myanmar katliamına sessiz kaldı. Oradaki Müslümanların düştüğü durumu hepimiz gördük. Bizler Türkiye olarak Kızılay ile AFAD ile buralara yardımlarımızı gönderdik. Göndermeye devam ediyoruz. Biz yalnızca Rabbimizin huzurunda eğiliriz. Hiçbir beşeri gücün önünde eğilmedik. Myanmar meselesini de BM’de gündeme getireceğiz.

Bütün bu görüşmelerimizde sonuç alacağımız liderler var. Herkes aynı hassasiyeti göstermiyor. Varsın taşımasınlar biz gereken neyse yapacağız. Suriye’deki gelişmeleri biliyorsunuz. DEAŞ’la verdiğimiz mücadeleyi biliyorsunuz.

Bakınız ilk kez bu kurban bayramında Genelkurmay Başkanımız, Kuvvet Komutanlarımız, Milli Savunma Bakanımız, İçişleri ve Adalet Bakanlarımız, hepsi sınırlardaki kıtaları dolaştılar.

Orada askerimizin yanında oldular. Onlarla birlikte karavanaya kaşık çaldılar. Zira bunları artık beraber yaşamamız lazım ki eriyle erbaşıyla subayıyla komutanıyla herkes aynı ruhu yaşasın.

Türkiye'nin bu konudaki hassasiyetini gerek Cumhurbaşkanı Erdoğan gerekse bakanlar her fırsatta dile getirse de dünya sessizliğe bürünmeye devam ediyor. Ancak Reis-i Cumhur kararlılığı ile BM başta olmak üzere tüm dünyayı bu katliam karşısında dünyayı ayağa kaldıracak.