Reis-i Cumhur Erdoğan katıldığı ‘Cumhurbaşkanı ile 3. Yıl Özel Yayını’nda gündeme ilişkin önemli açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, programda Myanmar’da meydana gelen olaylar hakkında tepkili açıklamalarda bulundu. Cumhurbaşkanı Myanmar’da yaşanan sıkıntılara ilişkin, ‘Söz konusu olaylar hakkında biz ağır ve şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Yaşanan olayların takibini de ilgili uluslararası kurumlar aracılığı ile başta BM olmak üzere gerekli yerlere ileteceğiz.’ açıklamasını yaptı.

‘DÜNYA MYANMAR’A KÖR VE SAĞIR’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Arakan'daki Müslümanlara ilişkin saldırı ve eziyetlerle ilgili ‘Çok üzücü bir durum ama dünya Myanmar'a, diyebilirim ki kör ve sağır durumda. Yaşanan olayları duymuyor ve görmüyor.’ ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ‘Son gerçekleşen Bangladeş faciası çok üzücü bir olay. Öğrenilen sayılar maalesef 3 bin canın mağdur edildiği, hatta ölmesine sebep olan olayların yaşanması istikametinde. Tabii bu yaşananları biz bunu ağır, şiddetli bir şekilde kınıyoruz.‘ dedi.

ARAKANDA KATLİAM

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug, Myanmar'ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının düzenledikleri saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman'ın katledildiğini açıkladı.

Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor.