15 Temmuz ve İnsan Hakları Paneli'nde konuşma yapan Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, Batı'nın 15 Temmuz ve OHAL eleştirilerine çok sert yanıt verdi. 'Kimse bizden OHAL'i kaldırmamızı istemesin' diyen Reis-i Cumhur Erdoğan, "Batı, ikide bir bize gelip soruyorsunuz. İşte şu kadar insan cezaevinde yatıyor, bu sayılar nedir? Bunu merak edeceğine darbecilerden kaç kişi öldü veya öldürüldü bunu sorsana! Benim 250 kardeşim şehit oldu, darbecilerden 35 kişi öldü." şeklinde ifade etti.

Erdoğan sözlerini şu şekilde sürdürdü;

"Diyorlar ki bu kadar kişi işinden oldu, onlara ne olacak ? Gitsin özel sektörde çalışsınlar bize ne, devlet mi besleyecek bunları? Bunları devlet besledi gelip devlete millete saldırdılar. Türkiye'nin en önemli meselelerinden birisi de 657'dir. Bu 657'nin de bir mutabakat oluşturulabilse, tıpkı Batı'da olduğu gibi 657'nin memur işçi ayrımı olarak değil tamamıyla çalışanlar olarak düzenlenmesi gerek. "

İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları...

"Tarihi kıyama fiilen katılan, kalbiyle ve dualarıyla destek veren her bir vatandaşıma teşkkür ediyorum. Türkiye'nin her bölgesinde ülkesini, milletini korumak adına 29 gece süresince demokrasi nöbeti tutan milyonların her birine ayrı ayrı şükranlarımı soruyorum.. Az evvel yüz binin üzerinde indirilmiş hatmi şeriflerin duasını yaptık ve şehitlerimizi unutmadık.