AK Parti, 249 vatandaşımızın şehit, 2 bin 194 vatandaşımızın da gazi olduğu 15 Temmuz hain darbe kalkışmasının birinci yıl dönümünde anma faaliyetleri yapacak. 4 gün sürecek faaliyetler dahilinde AK Partili milletvekilleri 15 Temmuz gecesi en fazla direnişlerin olduğu bölgelerde vatandaşlarla beraber sabaha dek temsili demokrasi nöbetinde yer alacak.

İlk anma etkinliği 15 Temmuz gecesi darbeci pilotların bombaladığı gazi Meclis’te düzenlenecek. Meclis, 15 Temmuz Cumartesi günü özel gündemle olağanüstü toplanarak şehit olan vatandaşları yad edecek. Yapılacak toplantıda Meclis’te grubu olan siyasi partilerin başkanlarının ya da temsilcilerininde birer konuşma yapacağı tahmin ediliyor.

Meclis’teki anmadan sonra AK Parti Milletvekilleri, darbe girişimi gecesi en fazla direnişlerin olduğu, başta İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü, İBB Binası önü, Ankara’da Kızılay Meydanı, Genelkurmay Başkanlığının önü, Sıhhiye ve TBMM önünde olmak üzere birçokyerde sabaha dek vatandaşlarla beraber temsili demokrasi nöbetinde bulunacak.

REİS-İ CUMHUR ERDOĞAN'DA MEYDANLARDA OLACAK

Temsili demokrasi nöbetine Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın da katılacağı bilgisine ulaşıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın o gece en fazla şehidin verildiği yerlerden birisine gideceği, bu noktada İstanbul’daki 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nün olduğu tahmin ediliyor.

4 gün devam edecek anma faaliyetleri dahilinde seminerler de verilecek. Direnişte yer alanlar o gün yaşadıklarını ve hislerini aktaracak. Bunun dışında 15 Temmuz direnişini gösteren fotoğrafların bulunacağı sergiler açılacak.