48 yıl önce inşa edilen ve geçmişte birçok etkinliğe ev sahipliği yapan Atatürk Kültür Merkezi, 1969 yılında hizmete girdiğinde, dünyanın en büyük dördüncü sanat merkeziydi. AKM, 2008 yılından bu yana kullanılmıyor.

YENİ AKM PROJESİ

Haliç Kongre Merkezi'nde "Yeni AKM Projesi"nin tanıtım toplantısı yapılıyor. 'Yeni AKM Projesi'nin tanıtımı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından gerçekleştiriliyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın konuşmasından satır başları;

"İSTANBUL'UMUZ VE ÜLKEMİZ İÇİN YÜZ AKI VE SEMBOL BİR MEKAN OLACAK"

"Atatürk Kültür Merkezi projesinin ülkemiz için hayırlara vesile olmasını diliyorum. Bu projenin ortaya çıkmasında emeği geçen herkesi tebrik ediyorum.

2019'un ilk çeyreğinde inşallah tamamlanıp hizmete girdiğinde İstanbul'umuz ve ülkemiz için yüz akı ve sembol bir mekan haline gelecektir.

"15 YIL ÖNCE BAŞLAMALIYDI"

Açılışının üzerinden bir yıl geçtikten sonra yangın felaketi sebebeyle kapılarını kapatmak zorunda kalmıştır. 1977'nin ardından depreme dayanıksız olduğunun ortaya çıkmasına kadar verdiği hizmetler önemlidir. İncelemeler bu binanın artık kullanılamayacağını göstermiştir.

15 yıl önce başlaması gereken bir işe bugün başlanıyor. AKM'yi çoktan bitirmiş, milletin hizmetine sunmuş olmalıydık. Ülkemizin kaybettiği yılların hesabını kim verecek.

BÜYÜK PROJELERİ ENGELLEMEYE ÇALIŞAN GÜÇLE OPERASYONLARI SABOTE ETMEYE ÇALIŞAN EL AYNI

İstanbul'da inşa etiğimiz yeni havalimanı ve diğer büyük projeleri engellemek için uğraşan güçle Suriye ve Irak'taki operasyonlarımızı sabote etmeye çalışan el de aynıdır.

Biz proje tanıtım töreninde bir arada bulunduğumuz AKM'nin yeniden inşası konusunda da sabırlı bir duruş sergiledik. Hedeflerimizden de taviz vermeden işte bugüne geldik. Daha işlevsel bir şekilde inşa edilecek yeni Atatürk Kültür Merkezi'nden en çok sabote etmek için uğraşanların yararlanacağını da biliyorum. Onların yanlış yolda gidiyor olmaları bizi doğru işler yapmakta alıkoyamadı.