Reis-i Cumhur Erdoğan, görevinin 3. senesinde, Oğuz Haksever'in sunumunu yaptığı özel yayında soruları cevapladı. Erdoğan Myanmar vahşetiyle alakalı alınan kararı açıkladı.

Erdoğan'ın konu ile ilgili açıklamaları şu şekilde:

Ne yazık ki dünya Myanmar'a, diyebilirim ki kör ve sağır. Duymuyor ve görmüyor. Bu son Bangladeş olayı ise çok daha acınası bir olay. Gelen rakamlar maalesef 3 binin üzerinde insanın bu şekilde mağdur edildiği, hatta ölmesine sebep olan bazı adımların atıldığı yönünde. Tabii bu hususla alakalı biz bunu ağır, şiddetli bir şekilde kınıyoruz. Yine onun takibini de ilgili uluslararası kurumlar vasıtasıyla başta BM olmak üzere dile getireceğiz.

3 BİN MÜSLÜMAN KATLEDİLDİ

Avrupa Rohingya Konseyi (ERC) Sözcüsü Dr. Anita Schug, Myanmar'ın Arakan eyaletinde son 3 günde ordu mensuplarının düzenledikleri saldırılarda 2 ila 3 bin arası Müslüman'ın katledildiğini açıkladı.

KATLİAMLAR SORUŞTURULSUN


Arakan Rohingya Ulusal Örgütü, Myanmar hükümetine Arakan’da Müslümanlara karşı devam eden katliamların soruşturulması için bağımsız bir komisyon kurması çağrısında bulundu.

MÜSLÜMANLAR DEVLETSİZ SAYILIYOR


Myanmar'da 1982'de kabul edilen yasayla vatandaşlık haklarını kaybeden Arakanlı Müslümanlar "devletsiz" sayılıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından "eziyet gören dini azınlık" olarak kabul edilen Arakanlı Müslümanlar, hem şiddet olaylarına hem de yasal, ekonomik ve toplumsal ayrımcılığa maruz kalıyor.