Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, resmi ziyaret yapmak üzere Türkiye'de olan Endonezya Cumhurbaşkanı Joko Widodo ile Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde ikili ve heyetler arası görüşmeden sonra ortak basın toplantısı yaptı.

Yapılan görüşmelerde, bölgesel sorunların dışında Katar'daki gelişmeleri de değerlendirdiklerini aktaran Erdoğan, "Dünyadaki terörle mücadele noktasında ortak ne gibi adımlar atabiliriz, bunları konuşma şansımız oldu. Tabii ki dünya artık yerel mevziler olarak değil, bir bütün olarak ele alınması gereken ve gelişmelerin de bu şekilde takip edilmesi gereken bir zemin içeriyor." ifadelerini kullandı.

Konuk Cumhurbaşkanı ve heyetiyle samimi istişarelerin bakanlar içerisinde de gerçekleştiğini belirten Erdoğan, sözlerini şöyle devam ettirdi:

"Bilhassa güvenlik iş birliği ve terörle mücadele hususunda fikir alışverişinde bulunduk. Bu başlıklarda her iki ülkenin de emniyeti için kritik adımlar attık. DEAŞ ve FETÖ gibi mukaddes dinimizi kendi kirli emellerine alet eden, iki ülke için de tehdit oluşturan şer şebekeleriyle mücadelemizi artıracağız. Endonezya, terörün kanlı yüzünü çok iyi tanıyan, bunun acısını defaatle yaşamış olan bir ülkedir. Özellikle DEAŞ gibi terör örgütlerinin Endonezya'nın huzur ve istikrarına kastettiğinin farkındayız. Türkiye olarak teröristler içerisinde ayrım yapmadan, terörü bölgemizden söküp atmak adına çetin ve çok taraflı bir mücadele sürdürüyoruz. Bugüne dek aralarında Güney Asyalıların da olduğu 5 bin terör şüphelisini sınır dışı ettik. 53 bin kişiye de giriş yasağı koyduk. Hudut bölgemizden DEAŞ'lı teröristleri tamamen temizleyerek, 100 bin Suriyeli kardeşimizin bu bölgelere dönmesine vesile olduk. Fırat Kalkanı Harekatı ile içlerinde elebaşılarının da bulunduğu 3 binin üzerinde DEAŞ'lı teröristi etkisiz hale getirdik."