ABD Savunma Bakanı James Mattis, Rakka operasyonunda terör örgütü YPG ile ortaklık yapmalarının Türkiye'de neden olduğu rahatsızlık ve endişelerin arttığını, Türkiye'nin YPG tehdidine karşı Afrin'de operasyon ihtimalini tartıştığı bir süreçte, Ankara'ya dün kritik bir ziyaret gerçekleştirdi. Mattis, önce Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü.

Sonrasında ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ABD Savunma Bakanı James Mattis'i Beştepe'de kabul etti. Kabulde; Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli, MİT Müsteşarı Hakan Fidan ile Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da bulundu. ABD'li heyetin de yer aldığı görüşmede ikili ve bölgesel hususlar görüşüldü. Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından alınan bilgiye göre kabulde, DEAŞ ve PKK başta olmak üzere terör örgütleriyle ortak mücadele konusundaki kararlılığın dışında Suriye ve Irak'ın toprak bütünlüğünün korunması gerektiğinin altı çizildi.

TERÖR ÖRGÜTÜ YPG'YE SİLAH YARDIMINDAN DUYULAN RAHATSIZLIĞI DİLE GETİRDİ

Bu kapsamda, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin referanduma gitmesininin hatalı bir adım olacağı kaydedildi. Reis-i Cumhur Erdoğan'ın, konuk bakana, ABD'nin PYD/YPG'ye verdiği destekten Türkiye'nin duyduğu rahatsızlıkları da dile getirdiği belirtildi.

DEAŞ'tan temizlenen yerleşim birimlerinde yönetimin yerel halka bırakılması gerektiğine vurgu yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, Suriye'de çatışmasızlık bölgeleri oluşturmayı amaçlayan mekanizmanın desteklenmesinin önemine de işaret etti. Irak'ta Kandil ve Sincar'daki PKK unsurlarına karşı ortak mücadelenin, savunma sanayii alanında işbirliğinin ele alındığı kabulde, Türkiye ve ABD'nin stratejik ortaklıklarının ve NATO'da iki önemli müttefik olduklarının da altının çizildiği öğrenildi.

NOTA BAKARAK ASKERLERİ SELAMLADI!

ABD Savunma Bakanı James Mattis, Erdoğan ile görüşmesinden önce Milli Savunma Bakanı Nurettin Canikli ile görüştü. Canikli ABD'li mevkidaşını Milli Savunma Bakanlığı'nda askeri törenle karşıladı. ABD Savunma Bakanı Mattis tören kıtasını, elindeki nota bakarak, "merhaba asker, nasılsın?" diyerek selamladı. Törenden sonra, Canikli ve Mattis, bakanlık binasına geçti. Konuk bakanın, Milli Savunma Bakanlığı hatıra defterini imzalamasının ardından, iki bakan baş başa görüştü. Daha sonra Canikli ve Mattis, heyetler arası görüşmeye başkanlık etti.