Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkmenistan ziyareti öncesi açıklamalarda bulundu. Bir gazetecinin yeni doğan torunu ile ilgili sorduğu soruya "Bu beşinci torunumuz, erkek. Gerek annenin, gerekse torunumuzun sağlık durumları gayet iyi. Adeta dün gece bizi beklediler. Bizler Bosna Hersek heyetini uğurladıktan sonra doğumda bulunduk. İlk isim, dürünümün ismi oldu, Sadık. İkinci isim için ise istişareler devam ediyor." dedi.

İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satırbaşları;

Türkmenistan aktif tarafsızlık politikasıyla çok önemli gelişmeler kaydeden bir kardeşimiz. Türkiye bugüne kadar olduğunu gibi bugün de, Türkmen kardeşlerinin yanında olacaktır. Başta devlet başkanları olmak üzere, karşılıklı siyasetimiz kardeşliğimizin en önemli göstergesidir. 

Görüşmede enerji ve ulaştırma başta olmak üzere ekonomi, eğitim ve kültür gibi alanlarla konuşacağız. Orada bulunan diğer devlet başkanlarıyla da görüşeceğiz. Gündemdeki konuları da konuşacağız.

Bu ziyaretimin hem Türkmenistan'la birliğimiz, hem de tarihi,din anlamında ilişkilerimizin olduğu Orta Asya Bölgesi'ne hayırlı olmasını diliyorum.

BEŞİNCİ TORUN SEVİNCİ

Bu beşinci torunumuz, erkek. Gerek annenin, gerekse torunumuzun sağlık durumları gayet iyi. Adeta dün gece bizi beklediler. Bizler Bosna Hersek heyetini uğurladıktan sonra doğumda bulunduk. İlk isim, dürünümün ismi oldu, Sadık. İkinci isim için ise istişareler devam ediyor.

 

FIRAT'IN BATISI KONUSU

Değerli arkadaşlar, bölgenin hassasiyetleri çerçevesinde atılmış bir adım. Bölge bizim için hassasiyet gösteriyor. Fırat'ın batısı olarak da Türkmen kardeşlerimizin yaşadığı bölgeler. Onlar bizim için ayrı bir hassasiyet gösteriyor.

TÜRKMENİSTAN İLE DOĞALGAZ KONUSU

Türkmenistan bu konuda her zaman gündemimizde oldu, bu defa da yine gündemimizde olacak. Bunlar tekrar gündemimizde yer alabilecek konulardır.