Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan liderliğinde hafta başında gerçekleştirilen Bakanlar Kurulu toplantısının ana gündem maddelerinden bir tanesini, ekonomiye dair yol haritası oluşturdu.

Alınan bilgilere göre Cumhurbaşkanı Erdoğan, önümüzdeki Bakanlar Kurulu toplatısına dek bütün bakanların, acil olan 180 günlük eylem planlarını bitirmelerini talep etti. Oluşturulacak eylem projelerinin ‘vatandaşın, sokak ekonomisinin ve reel sektörün’ rahatlatılmasına karşın olması gerektiğini ifade eden Erdoğan “Acil olmayan kamu yatırımlarını askıya alın. Bu yatırımlar için ayrılan bütçeleri ekonominin biraz daha rahatlatılması adına değerlendirin” talimatı verdi.

Erdoğan, yerel belediyelerin yatırımlarının da bu çerçevede ele alınması gerektiğini ifade etti. Erdoğan’ın 1 Temmuz’da 180 günlük eylem planının önemli noktalarını ve 31 Aralık 2017’ye kadar yapılacak eylemleri kamuoyuna duyuracağı söyleniyor.

İŞİNİ YAPMAYAN BÜROKRAT GİDECEK

Başta ekonomi bürokrasisi olmak üzere, yeni yapılan eylem planında bulunan hedeflere erişmede, ‘inat eden, yavaş hareket edenin’ de bileti kesilecek. Özellikle “kabine değişikliği” iddiaları sebebiyle, bazı bürokratların “Nasıl olsa bakan gidecek” aklıyla verilen emirleri dahi yerine getirmedikleri belirtiliyor. Cumhurbaşkanı ve Başbakan’ın kısa bir zaman içinde bürokraside de bazı düzenlemeleri gündeme alacağı gelen bilgiler arasında