Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan, "İsrail yönetiminin, iki devletli çözüm olasılığının altını oyan bu işgal girişimlerine artık bir son vermesi gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Filistin Devlet Başkanı Mahmut Abbas ile yaptığı görüşmeden sonra ortak basın toplantısı yaptı.

"KUDÜS'ÜN ÇATIŞMA VE GÖZYAŞLARIYLA GÜNDEME GELMESİNİ İSTEMİYORUZ"


Erdoğan, "Dört asır süresince Kudüs ve Mescid-i Aksa'ya hizmet etme şerefine nail olmuş bir ülke olarak bu mukaddes kentin asla çatışma, kan ve gözyaşı ile gündeme gelmesini istemiyoruz. Bölgede kalıcı barış ve huzurun yolu bellidir. Bu yol, 1967 sınırları çerçevesinde, başkenti Doğu Kudüs olan bağımsız ve egemen bir Filistin devletinin vücut bulmasıdır." şeklinde konuştu.

ASKERİ TÖRENLE KARŞILADI

Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas, Reis-i Cumhur Erdoğan tarafından Cumhurbaşkanlığı Külliyesi girişinde karşılandı. Her iki ülkenin milli marşlarının çalınmasının ardından Abbas tören kıtasını selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminden sonra liderler gazetecilere poz verdi.

Törende Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Ankara Valisi Ercan Topaca, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, MİT Müsteşarı Hakan Fidan, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreter Yardımcısı ve Sözcüsü İbrahim Kalın da hazır bulundu.