Türkiye, terör örgütü PKK'nın Suriye uzantısı PYD'nin elinde olan Afrin'e operasyon için hazırlıklarına devame diyor.

"GÖZÜMÜZÜ KARARTIRIZ"


Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan'ın "Afrin'de Türkiye'ye müzahir Kürtler de mevcut, oralarda terörün baskın çıkma olasılığı doğarsa, gözümüzü karartırız." sözlerinden sonra hızlanan hazırlıklar çerçevesinde, sınıra askeri sevkiyat yapıldı.

DİRENİRİZ DİYORLAR


Örgütün elebaşı Salih Müslim ise Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın bu sözlerinin ardından bölgeye gerçekleştirilecek bir operasyona karşı direneceklerini kaydetti.

Türk Silahlı Kuvvetleri'nin bu hazırlıklarına bir yorum da Rusya'dan geldi.

RUSYA: TÜRKİYE HAZIR


Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Türkiye'nin Afrin'e operasyon için hazır olduğunu dile getirdi.

Rus askerlerinin Afrin'den çıkmasıyla beraber Türkiye operasyon hazırlıklarına hız vermişti.

Reis-i Cumhur mesajı vermişti.

CUMHURBAŞKANI RİZE'DE MESAJI VERDİ


Rize ziyareti esnasında AK Parti Rize İl Danışma Meclisi toplantısında konuşarak gündemdeki gelişmeleri değerlendiren Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye'nin "PKK, DEAŞ ve FETÖ gibi terör örgütleriyle mücadelesinin devam ettiğini" ifade etti.

"FIRAT KALKAN'YLA İLK ADIMI ATTIK"


"Türkiye'nin adeta yeni bir kurtuluş savaşı verdiği süreçteyiz; hiçbir atalete, gaflete, ihanete tahammül edemeyiz" diyen Erdoğan, "Suriye ve Irak'ta oyanan oyunları bozacağız. Fırat Kalkanı ile ilk adımları attık, en kısa zamanda terör örgütleri üzerinden inşa edilmeye çalışılan bu düzeni yerle bir edeceğiz. Irak'ta yeni terör bölgeleri ve oluşumları inşasına izin vermeyeceğiz" ifadelerini kullandı.