16 Eylül 2019
  • Istanbul 24°
  • Ankara 20°
  • Izmir 26.11°
İmsak 05:11
Güneş 06:38
Öğle 13:04
İkindi 16:34
Akşam 19:21
Yatsı 20:41
BIST103.139
Dolar5,7185
Euro6,3307
Altın276,0354

Reis Arap Yarımadası'na Gidiyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkeleri Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’a resmi ziyaretlerde bulunacak.

Reis Arap Yarımadası'na Gidiyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez ülkeleri Bahreyn, Suudi Arabistan ve Katar’a resmi ziyaretler gerçekleştirecek. Petrol ve doğal gaz zengini üç ülkedeki temaslarda ana gündem maddelerini ekonomi başta olmak üzere ikili ilişkilerin geliştirilmesi, Suriye başta olmak üzere bölgesel konular ve terörle mücadele konuları ele alınacak.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Körfez turuna pazar günü ada ülkesi Bahreyn ülkesi ile başlayacak. Bahreyn, Arap dünyasının en hızlı büyüyen ekonomileri arasında yer alıyor. Petrol, doğalgaz, inci ve hurma öne çıkan ürünlerini oluşturuyor.

Bankacılık alanındaki gelişimiyle de Arap ülkeleri içinde ön planda olan Bahreyn’de Türk işadamlarını bir çok alanda iş olanakları bekliyor. İletişim ve ulaştırma faaliyetlerinin de ülkede çok hızlı gelişmesi ile ülke yabancı yatırımcılar için bir çekim merkezi. Ülkeye çalışmak için bir çok ülkeden gelenler dikkati çekerken Hintli nüfus da günden güne yükseliyor.

REİS'İN İKİNCİ ADRESİ SUUDİ ARABİSTAN OLACAK

Recep Tayyip Erdoğan Bahreyn’den, Körfez ve Arap Yarımadası’nın en büyük ve önemli ülkesi Suudi Arabistan’a geçecek.

Ekonomisinin en önemli maddesi petrol olan Suudi Arabistan dünyanın en büyük petrol ihracatçısı konumunda. Petro-kimya sanayisi ve yapay gübre üretimi gibi sanayi kollarının yanı sıra demir-çelik sanayisi, çimento sanayisi, besin sanayisi dalları da hızla yükseliyor.

Suudi Arabistan kutsal topraklara ev sahipliği yapmakta. Mekke ve Medine her Müslümanın gitmek istediği yerler. Yeni Kral Selman ile de Cumhurbaşkanı Erdoğan arasında iyi bir diyalog gelişti. Erdoğan yeni Kral ile sık sık görüşme gerçekleştiriyor. Bu ziyarette de başta ikili ilişkiler olmak üzere bir çok konunun ele alınması bekleniyor. Suriye ile ilgili de önemli görüşmeler olması bekleniyor.

SON ÜLKE KATAR

Recep Tayyip Erdoğan’ın Körfez turunda son durağı ise Katar olacak. Katar, petrol ve doğal gaz üretimi ve rezervleri nedeniyle dünyanın en zengin ülkelerinin baş sıralarında yer alıyor.

Hem Katar Emiri sık sık Türkiye’ye geliyor hem de Recep Erdoğan Katar’a sık sık gidiyor. İkili ilişkiler sıcak. Üç tarafı deniz olan Katar’ın tek kara sınırı Suudi Arabistan’la. Ülkede yabancı işçi sayısı da çok yüksek. Katar’da inşaat, sağlık, hizmet, ulaşım ve enerji sektörlerinde daha çok yabancı işçiler çalışmakta.

TÜRK İŞ ADAMLARININ ÖNÜ AÇILACAK

Türk işadamlarının müteahhitlik ve inşaat sektöründe önemli işler aldığı Katar’da bu ziyaret sonrasında ikili ticari ilişkilerin daha da artması hedefleniyor. 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olan Katar, Türk işadamları için bir çok alanda büyük yatırımlar ve iş olanakları elde edebilir.

15 Temmuz darbe girişimini üç ülkede de anlatması beklenen Recep Tayyip Erdoğan, terörle mücadele konusunda da Körfez ülkelerinin desteğinin talep edecekl.

Kaynak:  Milliyet yazarı Abdullah Karakuş köşesinden paylaştı

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri