YSK'nın açıklamalrına göre  göre, 16 Nisan'daki halk oylaması için yurt dışındaki temsilciliklere bağlı seçmenler 27 Mart'ta oy kullanmaya başladı.

ALMANYA, FRANSA, İSVİÇRE, BELÇİKA..

En fazla Türk vatandaşının yaşadığı Almanya'da 13 temsilcilikte oy kullanıldı. Almanya'nın yanı sıra, Fransa'da 6, Avusturya'da 3, İsviçre'de 3, Belçika'da 2, Danimarka'da 1 ve Lüksemburg'da 1 olmak üzere toplam 29 temsilcilikte oy verme işlemleri için sandıklar kuruldu.

69 BİN SEÇMEN OY KULLANDI

Oy verme işleminin ilk üç gününde 57 bin 521 seçmen "evet" veya "hayır" arasındaki tercihini yaptı. Havalimanlarında oluşturulan geçici gümrük kapılarıyla diğer gümrük kapılarında ise 11 bin 558 seçmen sandığa giderek oy kullandı. Böylece yurt dışında bugüne kadar 69 bin 79 seçmen oy verdi.

Türkiye'de 16 Nisan'da yapılacak referandum için 57 ülkede seçim çalışmarı son hızıyla devam ediyor.

Fransa'da yaşayan Türk seçmenler, Türkiye'de 16 Nisan'da olacak olan anayasa referandumu için sandık başına gitmeye başladı. Fransa'da kayıtlı 323 bin seçmen oylarını 6 temsilcilikte kullanacak. Fransa ile birlikte Almanya, Hollanda, Belçika ve Avusturya'ya da Avrupalı Türkler referandum oyunu kullanabilecek.

57 ÜLKEDE TOPLAM 120 SANDIK

Fransa'da yaşayan Türk vatandaşları yerel saat ile 09.00 ile 21.00 saatleri arası bağlı bulundukları bölge mecburiyeti olmaksızın istedikleri temsilcilikte oylarını kullanabilecekler. Yurtdışında oy kullanabilecek toplam Türk seçmen sayısı 2 milyon 927 bin, oy kullanabilecekleri sandık sayısı ise 57 ülkede bulunan toplam 120 sandık. Yurtdışı oy kullanma tarihi 9 Nisan'da son buluyor.

Kaynak: En Son Haber