Türkiye, Mayıs 2013'te ekonomide tarihinin en başarılı adımını attı. Kredi notu iki derecelendirme şirketi tarafından yatırım yapılabilir düzeye çıkarken, faiz yüzde 4.6'ya, enflasyon tek haneye, borsa ise 95 bine çıktı. Yine bu dönemde ihale tutarı 100 milyar dolara ulaşan Yeni Havalimanı, Nükleer Santral gibi birçok önemli altyapı yatırımının projesi yapılandırıldı. Ekonomide kendi kendine yeten Türkiye, daha sonra hain bir saldırıya maruz kaldı. Gezi Parkı olayları, 17-25 Aralık operasyonları, MİT Tırları, hendek siyaseti, not indirimleri, 15 Temmuz hain darbe girişimi gibi saldırıların tek amacı Türkiye'yi diz çöktürmekti.

SALDIRILAR PÜSKÜRTÜLDÜ
Geçen yılki referandumun ardından bu yıl yapılan seçimle Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi'ne geçen Türkiye, güçlü liderin etrafında toplanarak tüm bu saldırıların üstesinden geldi. Dünyada son 10 yılda yapılan 10 büyük projenin 6'sını Türkiye gerçekleştirdi. Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nden Marmaray'a, Avrasya Tüneli'nden Ovit Tüneli'ne kadar birçok projeye yön veren Türkiye, şimdi de dünyanın en büyük havalimanının ilk açılışını yapıyor. Gezi olayları döneminde de hedef tahtasına konulan Yeni Havalimanı, açılmasına kısa bir süre kala ikinci bir saldırı denemesi ile bu yılın mayıs ayında tekrar hedef alınmış olsa bile kamuoyu bunlara bir kez daha engel olarak, 2023 vizyonuna sahip çıktı. 76.5 milyon metrekare alana yapılan ve 200 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyüğü olan yeni havalimanı, 225 bin kişiye iş imkanı sağlayacak.

YENİ TÜRKİYE'NİN VİZYONU
Havalimanının hizmete başlamasının ardından şirket, yıllık KDV dahil 1.1 milyar euro olmak üzere, 25 yılda KDV dahil 26 milyar euro kira ödeyecek. Böylelikle devletin kasasından tek kuruş çıkmadan KDV'si ile birlikte 176 milyar liradan fazla para girecek. Bugün açılışı yapılacak olan havalimanı, Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın, "Bu bir havalimanı değil, bir zafer anıtı" sözlerinde dediği gibi, yeni Türkiye'nin vizyonunu ortaya koyması açısından tarihi bir önem taşıyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.