Eski NATO Genel Sekreteri Rasmussen, Türkiye'nin Rusya'dan S-400 füze savunma sistemi almasının mevcut gerilimi arttırması yönünde bir adım olduğunu ifade etti.

Rasmussen, ABD'nin önemli bir ağırlığa sahip olduğu NATO'nun Türkiye'ye alternatifsiz güvenlik garantisi sağladığını ifade etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın geçmişte kendisinin NATO genel sekreteri olmasına muhalefet ederek engelleme yönünde çabaları olduğunu ifade eden Rasmussen, "Buna rağmen Sayın Erdoğan ile iyi bir diyalog zemini sağlayabildik, iyi anlaşabildik. Ancak şunu da söylemek zorundayım. Sayın Erdoğan'ın şu andaki söylemleri, Batılı müttefiklerine yönelik sert retoriği gerçekten de ilişkilere hasar veriyor" şeklinde açıklama yaptı.

‘BATI’YI DÜŞMAN OLARAK GÖRMEK HATA’

Deutsche Welle'nin sorularını cevaplayan Rasmussen, iç siyasi gelişmeleri endişeyle takip ettikleri Türkiye'de demokratik hukuk devleti ilkelerine dönülmesine büyük önem atfettiklerini ifade ederken, gazetecilerin tutuklanmasının kabul edilemez olduğunu belirtti.

Türkiye'deki gelişmeleri eleştiren Batılı müttefiklerin Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından sert söylemlerle hedef alınmasını doğru olmadığınıı, Batı'yı Türkiye'ye düşman gibi gösteren söylemlerin doğruyu göstermediğini ifade eden Rasmussen, "Bizi Türkiye'nin düşmanı olarak değerlendirmek bir hata" dedi.