Ramazan ayında oruç tutanların en merak ettiği konulardan biri ise orucun bozan ve bozmayan konulardır.İşte merak edilen bazı konular hakkında orucun bozulup bozulmayacagı konusunun cevapları.

UNUTARAK YEMEK, İÇMEK ORUCU BOZAR MI?

bilmeyerek yemek, içmek orucu bozmaz. Unutarak yiyen içen kişi, oruçlu olduğunu hatırlarsa hemen ağzındakileri çıkarıp ağzını yıkar ve orucuna devam eder. Oruçlu olduğunu hatırladıktan sonra yeme içmeye devam eden kişinin orucu bozulur.

KUSMAKLA ORUÇ BOZULUR MU?

kasten kusulmadıkça kendiliğinden kusmakla oruç bozulmaz. fakat birey kendi isteği ve müdahalesiyle meydana gelen kusma, “ağız dolusu” olması hâlinde, orucu bozar.Ve 61 gün oruç tutması gerekir.

ASTIM HASTALARININ OKSİJEN SPREYİ KULLANMALARI ORUCU BOZAR MI?

Akciğer hastalarının kullandıkları spreyden, bir kullanımda 1/20 ml. gibi çok az bir miktar ağıza sıkılmaktadır. Bunun da önemli bir kısmı ağız ve nefes boruları cidarında emilerek yokolmaktadır. Bundan geriye bir miktarın kalıp tükrük ile mideye ulaştığı konusunda kesin bir bilgi de yoktur.

BURUN DAMLASI KULLANMAK ORUCU BOZAR MI?

Tedavî amacıyla burna damlatılan ilacın bir damlası, yaklaşık 0,06 cm3’tür. Bunun bir kısmı da burun çeperleri tarafından emilmekte olup, çok az bir kısmı ise mideye ulaşmaktadır. Bu da, dinî açıdan abdestte ağza su vermede olduğu gibi af kapsamında değerlendirildiğinden orucu bozmaz.

ORUÇLU KİMSENİN DİŞLERİNİ TEDAVİ ETTİRMESİ ORUCU BOZAR MI?

Oruçlu bir kimsenin morfinli veya morfinsiz olarak dişlerini tedavi ettirmesi veya çektirmesi orucu bozmaz. Ancak tedavi esnasında, kan veya tedavide kullanılan maddelerden herhangi bir şeyin yutulması orucu bozar.