Yazla bir ilgisi olmayan bir haziran ayını ardımızda bırakmaya hazırlanırken, hava sıcaklığı yarın itibaren artışa geçiyor. Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, bugüne göre 12 derecelik bir yükseliş Ramazan Bayramı’nın güneşli geçeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

Ramazan Bayramı’na sayılı zamanlar kala, hava sıcaklığı ülke tümünde artışa geçti. Kuzeyden vuran yağışlı hava sebebiyle soğuk bir haziran ayı geçirdiğimizi söyleyen Meteoroloji 2. Bölge Müdürü Mehmet Latif Gültekin, “Bu yıl geçirdiğimiz haziran ayı, geçen iki yıla göre daha soğuktu fakat uzun senelerin ortalamasına göre sadece çeyrek derecelik bir düşüş söz konusu.

Haziran ayının sonlanmasına daha 10 gün var ve sıcaklık bugünden sonra artıyor. Haziran ayının bitiminde bizi güneşli zamanlı bekliyor. Ramazan Bayramı’nda, dün geçirdiğimiz sıcaklığa göre en az 10 derece bir sıcaklık artışı ile karşılaşacağız. Açık ve güneşli bir bayram bizi bekliyor” dedi.

Yağışlı sistemin, yarın itibaren kısmen Ege’nin iç kesimlerine doğru gideceğini belirten Gültekin, “Sıcaklıklar bugün İzmir’de 29 dereceye yükseldi. Çarşamba günü bölgedeki hava daha da açık olacak.