Beyoğlu Belediyesince organize edilen ve her akşam farklı konu ve konukların da vatandaşlarla nöbet tuttuğu Taksim Meydanı'nda dün akşamın konukları ise radyo programcılarıydı. Sunuculuğunu Radyo Trafik’in başarılı programcısı Cenk Sarıkaya’nın yaptığı ‘15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’ etkinliğinin konukları ise Numberone Türk Fm Yayın Yönetmeni Kadir Çetin, Radyo Ritim programcısı Enes Özdemir ve Erciş Star Fm Radyo Genel Yayın Yönetmeni Can Batmaz oldu.

BİRLİK VE BERABERLİĞİMİZ DAİM OLSUN

15 Temmuz darbe girişimine ilişkin duygu ve düşüncelerini aktaran radyoculardan Erciş Star Fm Radyo Genel Yayın Yönetmeni, oyuncu Can Batmaz, 15 Temmuz hain darbe gecesinde de Taksim Meydanı'nda olduğunu söyledi.

O gece Taksim Meydanı'nda yoğun bir insan kalabalığının olduğuna dikkate çeken Batmaz, "Gece vatan aşkını tüm bedeninde hissederek, ellerinde Türk bayrakları ile yollara düşen sizlere çok teşekkür ediyorum. Bizim birliğimiz, beraberliğimiz ve üzüntümüz bir acıyı hissettiğimizdir. Vatanımızın bir köşesine sadece bir kıvılcım dokunsun, biz o zaman hissediyoruz." dedi. Batmaz, vatan için tek vücut olmanın zaruriyetine vurgu yaparak "Birlik ve beraberliğimiz daim olsun." ifadesini kulandı.

"GENÇLİK, HÜR YAŞADIM, HÜR YAŞARIM"

Sevilen ve beğeniyle takip edilen Radyo Ritim programcısı Enes Özdemir ise yaşı itibariyle ilk defa bir darbe gecesine şahit olduğunu belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın vatandaşları meydanlara davet etmesiyle sokaklara, meydanlara çıktığını anlatan Özdemir, şöyle devam etti:

"15 Temmuz gecesi yaşananlara tanıklık ettikten sonra, Çanakkale ruhunun bu vatan toprağında hala canlı olduğunu gördüm. Bu ruh hiçbir zaman yok olmasın. Çanakkale’de birlik ve beraberlik vardı. 15 Temmuz gecesinde de biz bir ve beraber olduk, bu hainlerin üstesinden gelerek darbeyi püskürttük. Rabbim bir daha bize böyle bir gece yaşatmasın. 15 Temmuz gecesi gençlik, ‘Her zaman hür yaşadım, hür yaşarım’ dedi."

Gençlik olarak hain darbe girişiminde bulunanlara ve tüm dünyaya “Vatanımızda esir olamayacağımızı, imansız, ezansız ve bayraksız yaşayamayacağımızı” bir kez daha gösterdiklerini dile getiren Özdemir, "15 Temmuz hain darbe girişiminin üzerinden 1 yıl geçti. Hiç unutmadık ve unutturmamak içinde medyada 15 Temmuz hain darbe gecesine her zaman yer verdik. 15 Temmuz’u unutmayalım, unutturmayalım." diye konuştu.

"TEK BİR TÜRK TÜM DÜNYAYA BEDELDİR"

Numberone Türk Fm Genel Yayın Yönetmeni Kadir Çetin de Türk milleti için söylenen "Tek bir Türk tüm dünyaya bedeldir" sözünün ne kadar doğru olduğunu 15 Temmuz gecesinde gördüklerini anlattı. 

Türk toplumu olarak dünyanın en güzel topraklarında yaşadıklarını belirten Çetin, "Haritadan bakıldığında bile çok güzel bir konumdayız. 15 Temmuz’u ilk defa yaşadık ama bu millet nerede ne yapacağını çok iyi biliyormuş gibi bu darbeyi püskürttü. Artık kimse böyle bir şeye kalkışamaz, kalkışmaya kalkarlarsa gerekli cevabı yine veririz." dedi.

Çetin, "Bizim milletimizi kimse bölemez, parçalayamaz. Bu memlekete hiçbir şey olmaz. Yeter ki devletin iradesi halkımız ile bütünleşsin. Bu 15 Temmuz’da bu bütünleşme gerçekleşti. Bundan sonrada bir şey olmaz. Her şey öyle kolay değil. Biz Ortadoğu ülkelerine benzemiyoruz. Biz oradaki karışıklıklara da üzülüyoruz. Aramızda Ortadoğu ülkelerinden gelen misafirlerimiz de var. Türkiye, herkese kucak açan bir ülke, dünya kıskanıyor Türkiye’yi." değerlendirmesinde bulundu.