İşgalci İsrail askerinin kontrolü altında binlerce radikal Yahudinin Mescid-i Aksa'ya baskın düzenlediği belirtildi. Baskına karşı çıkan Kudüslü Müslümanlar ile İşgalciler arasında çatışmalar yaşanıyor.

NELER OLMUŞTU ?

İsrail askerleri, Mescid-i Aksa'nın kapılarına yerleştiren elektronik metal arama dedektörü uygulamasını protesto amacıyla,gece ve yatsı namazlarını kapıda kılmak istemesi  üzerine Filistinlilere, plastik mermi, ses bombası ve göz yaşartıcı gazla müdahalede bulundu.

2'Sİ AĞIR 22 YARALI, GÖZALTILAR VAR

Filistin Kızılayı kaynaklarından alınan verilere göre, müdahale esnasında 2'si ağır 22 Filistinli ağır yaralandı. Görgü tanıkları polisin bir takım Filistinlileri gözaltına aldığını söyledi.

HAMAS VE İSLAMİ CİHAD İSRAİL'İ UYARDI

Hamas ve İslami Cihad hareketleri tarafından yapılmış olan yazılı beyanda, Mescid- i Aksa' nın "kırmızı çizgi" olduğuna dikkat çekilerek Kudüs ve Mescid- i Aksa' ya dönük ihlallerin doğuracağı sonuca karşı İsrail' i uyardı. Hamas ve İslami Cihad tarafından yapılan müşterek yazılı açıklamada, İsrail' in Mescid- i Aksa' ya dönük yapmış olduğu ihlallerine değinilerek, "Son zamanlarda yapılan saldırılar görmezden gelinemez. Saldırıların devam etmesi ve geri adım atılmaması halinde tansiyonun ciddi manada artacağına ve sorumluluğun da işgalci İsrail' de olacağına karşı uyarıda bulunuyoruz." ifadeleri kullanıldı.

MESCİD- İ AKSA KIRMIZI ÇİZGİDİR

Mescid- i Aksa' nın "kırmızı çizgi" olduğuna vurgu yapılan beyanda, şu ifadeler kullanıldı:

"İşgalcilerin günlük yaptıkları saldırılar, tüm bölgeyi alevlendirme tehdidi olduğu gibi savaş endişesi yaratmakta. Aşırılık yanlısı İsrail hükümeti ise mevzu bahis konusu savaşın dini eksenli olması için ısrar ediyor. Mescid- i Aksa kırmızı çizgidir ve oraya dokunulmasına karşı susmak mümkün değildir." ifadelerinde bulunuldu. Yapılan açıklamada son olarak İsrail' e, Mescid- i Aksa' da yaptığı uygulamalarına son vererek Aksa' nın egemenliğinin eskiden olduğu gibi Kudüs İslami Vakıflar Dairesi'ne bırakılması çağrısında bulunuldu.