Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Amerika Birleşik Devleti vatandaşı yönetmen Oliver Stone'a bir belgesel için verdiği röportaj verdi. Röportajda, nükleer güçler Rusya ve Amerika arasında sıcak çatuışma çıkması durumunda 'dünyada kimsenin hayatta kalamayacağını' düşündüğünü bildirdi.

ABD tevelevizyon kanalında bir sonraki haftadan itibaren yayınlanmaya başlayacak ve tamamı bir hafta devamedecek olan Stone'un 'Putin Röportajları' (The Putin Interviews) ismini verdiği belgeselinin kimi bölümleri gösterildi. Yeni bölümlerden birinde Putin, Stone'un, iki nükleer güce sahip devlet arasında sıcak çatışmanın çıkması durumunda üstün gelecek tarafın ABD olup olmayacağı sorusuna, "Böyle bir çatışmada kimsenin hayatta kalacağını düşünmüyorum" cevabını verdi.

RUS – ABD İLİŞKİKLERİ DEĞİŞİR Mİ?

Yönetmen Stone, Soğuk Savaş yıllarından beri en kötü zamanında olduğunu belirtilen Rusya ve ABD arasındaki ilişkilerin değişmesi için umut olup olmadığını sordu. Putin ise, "Birileri bizi mezarlığa götürüp gömmeye karar vermediği sürece umut daima vardır" yanıtını verdi.

Belgeselin daha önce yayınlanan bölümlerinde zamanında Bill Clinton'a Rusya'nın NATO'ya katılmasını tavsiye ettiğini belirten ve ABD'nin gizli izleme faaliyetlerini ortaya çıkaran eski Ulusal Güvenlik Dairesi (NSA) elemanı Edward Snowden'ın Vatan haini olmadığını belirtti.