Reis-i Cumhur Recep Tayyip Erdoğan ile Rusya Federasyonu Devlet Başkanı Vladimir Putin, yarın Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde buluşacak.

İki liderin yapacağı görüşmede, Türkiye-Rusya arasındaki ikili ilişkilerin değerlendirilmesinin yanı sıra, başta Suriye ve Irak olmak üzere bölgesel ve uluslararası konular hakkında fikir alışverişinde bulunulması öngörülüyor

Görüşmenin en önemli hususlarından birinin de S-400 anlaşması olacağı kaydediliyor.

İkilinin ayrıca, bölgede yapılan gayrimeşru referandumu ele alacakları aktarıldı.

Öte yandan Rusya'dan flaş bir referandum açıklaması geldi.

RUSYA’DAN REFERANDUM AÇIKLAMASI

Kremlin Sözcüsü Dimitriy Peskov, Irak Kürt Bölgesel Yönetimi'nin (IKBY) anayasa tarafından illegal olarak ilan edildiği ve dün yaptığı sözde bağımsızlık referanduma yönelik yaptığı açıklamada, ‘Rusya, söz konusu bölgenin istikrarı ve güvenliği için Irak'ın toprak ve siyasi bütünlüğünün korunması gerek.’ ifadelerini kullandı.

Erdoğan ve Putin'in, öncelikle bölgedeki son gelişmeler olacak şekilde gündemde olan konuları 28 Eylül Perşembe günü Ankara'da görüşmek için bir araya geleceği bildirildi.

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKYB) tüm tepkilere rağmen illegal olan sözde referandumun sonuçlarını hala açıklamadı. Seçimin bitmesinin üzerinden hemen hemen 16 saat geçti ama 5,2 milyon kişinin oy kullanması beklenen ve 3 milyon kişinin oy kullandığı referandumda yalnızca 282 bin 17 kişinin oy ortalaması belirlendi.