Poşetin Paralı Olmasının Ardından Vatandaşlar Manav Reyonundaki Bedava Poşetlere Yöneldi

Marketlerde poşete para vermek istemeyen müşteriler, manav reyonlarında bedava verilen ince poşetlerden çok sayıda alarak ürünlerini bu poşetlere koymaya başladı. Plastik poşet üreticilerinin, manav reyonlarında bedava dağıtılan ince poşet satışları yılbaşından beri yüzde 100 oranında arttı.

Poşetin Paralı Olmasının Ardından Vatandaşlar Manav Reyonundaki Bedava Poşetlere Yöneldi

Poşetin Paralı Olmasının Ardından Vatandaşlar Manav Reyonundaki Bedava Poşetlere Yöneldi

Plastik poşetler 1 Ocak tarihinden itibaren marketlerde para ile verilmeye başlandı. O dönem destek gördüğü kadar tepki de toplayan ve çevre sağlığı için yapıldığı söylenen uygulamadan memnun olanlar kadar, bu poşetlere para vermek istemeyenlerin sayısı da oldukça çok. Bu durum müşterileri davranışlarına da yansıyor.

Vatandaşlar kasada para ile satılan poşetlerden almak yerine manav reyonlarında bedava verilen ince poşetlerden çok sayıda alarak ürünlerini bu poşetlere koyuyor. Marketlere yapılan poşet satışları da bu durumu destekler nitelikte.

ÜCRETLİ POŞET YERİNE YENİ ÖNERİ

Poşetleri ücretli yapmak yerine marketlerde kullanılan poşetleri getirenlere ağırlığına göre belli bir para veya alışveriş puanı verilmesi gerektiğini söyleyen Türk Plastik Sanayicileri Araştırma Geliştirme ve Eğitim Vakfı (PAGEV) Başkanı Yavuz Eroğlu, "Bunlar marketlerin haricinde ayrılmış alandan toplanıp geri dönüşüme kazandırılsaydı herkesin memnun olduğu bir uygulama olurdu. Hem marketler müşterileri sayısını arttırır hem vatandaş geri getirdiği torba için alışveriş puanı kazanırdı. Ayrıca sokak toplayıcılarının koşulları iyileştirilerek çevre de korunmuş olurdu. Ücretli poşet uygulamasının yükü altında kalan dar gelirli vatandaş böyle bir uygulamanın en büyük destekçisi olurdu." dedi.

Vatandaştan alınan 25 kuruşun 10 kuruşunun marketlere bırakılmasının da uygulamadaki büyük bir yanlışlık olduğunu ifade eden Eroğlu, "Çevrenin korunması için hazırlanan böyle bir uygulamanın kimsenin gelir kapısı olmaması gerektiğini düşünüyoruz." sözlerini kullandı.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR