2019 Mart ayında yapılacka olan yerel seçimler öncesi Meclis'te grubu olan siyasi partilerin ittifaklı-ittifaksız hallerde kazanacakları il ve ilçe sayıları üstünde çalışma yapan Polimetre, AK Parti'nin seçimlere niçin tek başına giremeyeceği ile alakalı çok konuşulacak bilgiler yayınladı.

PARTİLERİN KAZANACAKLARI İL VE İLÇE SAYILARI HESAPLANDI

31 Mart 2019'da gerçekleştirilecek yerel seçim öncesinde Meclis'te grubu olan siyasi partilerin ittifak- ittifaksız hallerde kazanacakları il ve ilçe sayılarını hesaplayan Polimetre, iktidar partisi AK Parti'nin niçin yalnız başına seçime giremeyeceği ile alakalı yeni bir çalışmasını da kamuoyu ile paylaştı.

CHP VE İYİ PARTİ İTTİFAKI 26 BELEDİYEYİ KAZANIYOR

Veri madenciliği idaresi ile gerçekleştirilen çalışmaya göre, AK Parti yalnız başına seçime girmesi durumunda, CHP + İYİ Parti'nin kuracakları ittifak İstanbul ve Ankara dahil yüzde 56.4 oranında seçmenin ikamet ettiği 26 belediyeyi elde ediyor. Buna göre HDP yüzde 7.4 oranında seçmenin ikamet ettiği 13, AK Parti yüzde 36.2 oranında seçmenin ikamet ettiği 42 il belediyesini elde ediyor.

AK PARTİ'NİN KAZANDIĞI İLÇE SAYISI DÜŞÜYOR

Yalnız başına seçim kararı AK Parti'de ilçe düzeyinde kayıplara sebep oluyor. Buna göre, 2019 senesinde 2014 senesinde 957 olan ilçe sayısının 972 olmasına karşılık, AK Parti'nin kazandığı ilçe sayısı 605'den 539'a düşüyor.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.