Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan haftalık bilgilendirme raporunda, yurt içinde bölücü fikre sahip, eli kanlı terör örgütü PKK' ya yönelik devam eden harekat ile Fırat Kalkanı Harekatı bölgesinde güvenliğin sağlanması adına ve terör sebebi ile göç eden halkın geri dönüşüne destek kapsamındaki eylemlere dair bilgi verildi.

60 TERÖRİST ÖLDÜRÜLDÜ

Bu bağlamda, Şırnak Beytüşşebap Bestler-Dereler, Cudi Dağı, Hakkari Yüksekova, Diyarbakır Lice, Bingöl Genç, Elazığ Arıcak, Mardin Dargeçit ve Siirt Pervari bölgelerinde yürütülen operasyonlarda 60 terörist öldürülerek etkisiz hale getirildi.

ÇOK SAYIDA MÜHİMMAT ELE GEÇİRİLDİ

Operasyonlarda 9 roketatar, 6 makineli tüfek, 2 havan, 75 piyade tüfeği, 3 keskin nişancı tüfeği, 30 av tüfeği ve 283 el bombası ele geçirildi, 39 el yapımı patlayıcı imha edilerek yok edildi. Ayrıca, 750 kilogram amonyum nitrat, 207 tüp, 21 havan mühimmatı, 135 roketatar mühimmatı, 60 bombaatar mühimmatı, 5 mayın, 13 bin 300'ü biksi makineli tüfek mühimmatı olmak üzere yaklaşık 18 bin hafif silah mühimmatı ile patlayıcı yapımında kullanılan çok miktarda kablo ve fünye ele geçirilmek sureti ile yok edildi.

Teröristlerce kullanılan 52 sığınak, barınak, mağara ve depo da kullanılamaz hale getirildi.