Terör örgütü PKK'nın önümüzdeki yaz aylarında üs bölgelerine ağır silahlarla, yollara patlayıcı yerleştirerek ve keskin nişancılarla saldırı ihtimaline karşı önlem alınıyor.

TSK hava unsurlarına ve özellikle helikopterlere karşı yeni bir tehdit ise terör örgütünün eline geçtiği iddia edilen Rus yapımı FN-6 füzeleri.

'ŞEHİR DİRENİŞİ BAŞARISIZ OLDU'
Habertürk'ün haberine göre; Şehir direnişi adını verdikleri kent eylemlerinde, asker-polis organize, müşterek operasyonlarıyla örgütün planları realize olmadı; birçok il ve ilçede hezimete uğradı. "Meskûn mahal çatışması" adı verilen bu yeni terörle mücadele konseptinde güvenlik güçleri de tecrübe kazandı. Bölgede, örgüte müzahir olan "uyuşturucu baronları" ve uyuşturucu üretimi trafiğine darbeler vuruldu.

YENİ EYLEMLER
Kar-kış, yağmur-soğuk demeden güvenlik güçleri, şehirlerde ve kırsaldaki terör yapılanmalarına karşı etkili sinyal istihbaratı; yer-koordinat tespiti, hedefleme, radarla ve fiziki sınır kontrolü, imha gücü yüksek mühimmatlarla operasyonlarını aralıksız sürdürüyor. Güvenlik birimlerine gelen istihbarat ve yapılan değerlendirmelerde terör örgütünün;

-Üs bölgelerine uzak mesafelerden ateş açarak zayiat verdirmek,
-Yol üzerindeki jandarma karakollarına ve lojmanlara bombalı araçlarla saldırılarda bulunmak,
-Askeri birliklerin üs bölgelerine giden yollara el yapımı patlayıcı yerleştirerek kablolu düzenekle uzaktan infilak ettirmek,
-Kırsalda operasyon yapan TSK unsurlarına keskin nişancı tüfekleriyle ateş açmak şeklinde eylemlerini sürdüreceği vurgulanıyor.

YENİ TEHDİT: FN-6 FÜZESİ
TSK hava unsurlarına ve özellikle helikopterlere karşı yeni bir tehdit ise terör örgütünün eline geçtiği iddia edilen FN-6 füzeleri. Çin'in 2015'ten beri kullandığı bu füzelerden (MANPADS) FN-6'nın 300 kadarının PYD'ye, oradan da PKK'ya ulaştığı yönünde güçlü bilgiler var.

Üçüncü nesil pasif kızılötesi güdümlü (IR) füze, yerden havaya omuzda atılıyor. 6 km menzilli füze, 3.8 km maksimum yükseklikte alçak uçan hedefleri isabet vurabiliyor. 16 kg ağırlığında, 1.5 metre uzunluğundaki füze, saniyede 600 metre hızla 72 mm'lik füze atıyor