Diyarbakır Valiliği'nin yaptığı açıklamada, bin 528 kilometrekarelik alanda içlerinde üst düzey örgüt yöneticilerin de bulunduğu değerlendirilenler PKK'lı teröristleri etkisiz biçime getirmek, teröristlerle uyuşturucu yapımı ve ticareti yapanlar arasındaki ilişkiyi somut kanıtlarla  ortaya çıkarmak, bölgedeki ortkalar ve aranan suçluları ele geçirmek hedefiyle 28 Mayıs'ta başlayan ayrak-54 Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu" sürüyor.

KOMANDOLAR, ÖZEL HAREKATLAR..

Gerçekleştirilen operasyon kapsamında, 14 komando taburu, bin 199 polis özel harekat görevlisi ve bin 442 güvenlik korucusu olmak üzere 7 bin 742 güvenlik ekibi bulunurken, dün ekipler tarafından yapılan 33 arama noktasında 67 vasıta ve 850 kişinin sorgusu gerçekleştirildi. Yapılan sorguda, asker kaçağı olduğu beelirlenen 14 kişi yakalanarak Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılmasından sonra serbest bırakıldı.

140 EVDE ARAMA YAPILDI

Basit yaralama, hırsızlık, suç ve suçluyu övmek ile terör örgütü ortağı olmak suçundan hakkında arama kararı bulunan 4 kişi gözaltına alındı.

Alınan arama kararı sonrasında 29 köy ve 4 mezradaki 140 evde gerçekleştirilen aramalarda "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan araması olan bir terörist yakalanarak gözaltına alındı.
Aramalar sonucu ulaşılan mağara ve sığınaklar kullanılmaz hale getirildi.

TONLARCA UYUŞTURUCU ELE GEÇİRİLDİ

Narkoterör dahilinde yapılan operasyonlarda da 2 ton 988 kilogram esrar ile bir milyon 699 bin 100 kök Hint keneviri bitkisi bulundu. Hint keneviri savcılık emriyle yerinde imha edilirken, bulunan uyuşturucu korumaya alındı. Durumla alakalı 1 kişi gözaltına alındı.