Adana'da PKK'lı teröristlerin polis üniforması giyerek bombalı ve silahlı saldırı yapmayı planladığı istihbaratı üzerine bir eve gerçekleştirilen operasyonla alakalı ayrıntılar ortaya çıkarken, teröristlerin yakalanması için yapılan geniş çaplı çalışma devam ediyor.

Güvenlik kaynaklarından edinilen bilgiye göre, MİT ve Adana Emniyet Müdürlüğü birimlerinin ortak çalışmasıyla merkez Çukurova ilçesinde bir villada ele geçirilen 12 kalaşnikof marka tüfek, 24 el bombası,12 polis üniforması, 1,5 ton amonyum nitrat, 300 kilogram çivi, 12 hücum yeleği, 96 şarjör, bin civarında mermi, bomba yapımında kullanılacak kablo ve benzeri malzemeler ile 240 litre benzin ve yaşamsal malzemelerin detaylı incelemesi gerçekleştiriliyor.

Malzemelerin türünden yola çıkan güvenlik uzmanları, teröristlerin canlı bomba veya bombalı araç saldırısı planladığını öngörülüyor.

Operasyonda ele geçirilen 12 polis üniforması sebebiyle olası saldırıda 12 teröristin bulunacağı ihtimali üzerinde durulurken, evde olmayan teröristlerin yakalanması için geniş çaplı araştırmalar devam ediyor.

Diğer taraftan, ele geçirilen polis üniformaların üstüne yapıştırılacak şehir etiketlerinde ise Ankara yazdığı belirlendi.

OPERASYON POLİS KAMERASINDA


Operasyonun polis kamerası kayıtlarında ise özel harekat ekiplerinin villaya giriş anı gösterildi. Büyük bir titizlikle hareket eden emniyet güçleri, baskın yaptıkları evin bir odasında ele geçerilen malzemeleri buluyor.

Bu esnada, soruşturma çerçevesinde evin sahibinin ifadesi alınırken, villanın 3 ay evvel aylık 2 bin 500 liraya kiralandığı ve 2 aylık ücretin ev sahibine peşin verildiği belirlendi.

Son aylık kiranın ise ev sahibine iletilmesi için sitenin güvenlik görevlisine bırakıldığı tespit edildi.