Irak ordusu ve Haşdi Şabi milisleri Kerkürk'te operasyonlarını sürdürüyor. Irak ordusu ile çatışabilecek gücünün bulunmadığını açıklayan peşmergeler geri çekiliyor.

PKK'NIN KERKÜK HAMLESİ

Peşmergenin kaçışı Barzani'nin elini zora soktu. Bölgede savunma birliği neredeyse kalmayan Barzani peşmergeleri PKK'lı teröristleri devreye soktu.

Peşmergenin çekilmesini fırsat bilen PKK Kerkük'e yığınak oluşturmaya çalışıyor. Türkiye ve Suriye sınırlarından gelen içeri gelen PKK'lı teröistler Peşmerge'den silah alan PKK'lı teröristler, ellerindeki silahlar ile kent merkezindeki bazı cadde ve sokak başlarını tutmaya başladı.

HAŞDİ ŞABİ'DEN PKK'YA SERT CEVAP

PKK unsurları Anayasa'ya aykırı olarak "sözde" elde edilen toprakları Irak ordusundan korumak için Kerkük meydanlarını kendine cephe edinmeye çalışıyor. Sosyal medyadan örgütlenme faaliyetleri için uğraş veren teröristlere Haşdi Şabi milisleri misliyle cevap veriyor.

Bölgeyi kendilerine siper etmeye çalışan PKK'lı teröristler ile Haşdi Şabi milisleri arasında şiddetli çatışmaları yaşandığı bölgeden gelen bilgiler arasında yer alırken, teröistlerin de peşmergeler gibi kaçışa geçtiği belirtiliyor.

NELER OLMUŞTU ?

Irak ordusunun Haşdi Şabi milisleri ile başlattığı operasyonda bölge peşmergelerden temizleniyor.Daha önce Kerkük'te konuşlanan peşmerge birlikleri Irak operasyonu ile Güney bölgelere sığındı. Kaçanların çoğu ise üst rütbeli.

GÖZYAŞLARINA BOĞULDULAR

Peşmergelerin büyük bir kısmı bölgeden kaçarken bir grup ise bölgede kalmaya devam ediyor. Bölgede kalanlar ve Kerkükte bulunan Kürtler ise kaçanlara tepkili.

Peşmergelerin, çekilme emrini veren komutana tepki verdiği gözlenirken kentte kalanlar kaçanları hain olarak belirtiyor. Barzani'ye yakınlığı ile bilinen Rüdaw televizyonu muhabiri bölgede canlı yayın yaparken peşmergenin gözyaşlarına boğulup ağladığı görüldü.

Peşmergelerin ağladığı sırada dayanamayan Rüdaw muhabiri de kendini tutamayarak onlara eşlik etti. Uzun süre ağlayan muhabir zor anlar yaşadı.