Diyarbakır'ın merkez Yenişehir ilçesinde Dicle Mahallesi Fiskaya Caddesi'ndeki Şair Cahit Sıtkı Tarancı İlkokulunun bahçesinde el yapımı patlayıcı bulunduğunu fark eden öğrenciler, durumu okul idaresine söyledi Ve okul yönetimi polislere haber verdi.

Sevk edilen İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince okulun bahçesinde geniş güvenlik önlemi ile sardı.

Uzman bomba imha ekiplerce yapılan incelemeden sonra el yapımı patlayıcı etkisiz hale getirildi ve bırakıldığı yerden alındı.

Yapılan açıklamada parça ve basınç tesirli olduğu açıklandı.

Olay yeri inceleme ekiplerince yapılan incelemede, etkisiz hale getirilen patlayıcının parça ve basınç tesirli olduğu tespit edildi.

Patlayıcının erken fark edilmesi, olası bir faciayı engelledi.

Patlayıcıyı okul bahçesine bırakan teröristlerin yakalanması için bölgede operasyon başladı.

Öte yandan Genelkurmay Başkanlığından yapılan bilgilendirmede, Türk Silahlı Kuvvetlerince 18 Eylül'den itibaren Silopi/Habur bölgesinde icra edilen tatbikatın üçüncü safhasına dün başlandığı ve tatbikatın bu safhasının, bölgeye intikal eden Irak Silahlı Kuvvetlerine bağlı birlik ile unsurların da katılımıyla birleşik olarak icra edileceği bildirilmişti.


SURİYE’YE SEVKİYAT DEVAM EDİYOR

Diğer yandan, farklı birliklerden gönderilen zırhlı askeri araç konvoyu, Reyhanlı ilçesinden Suriye sınır hattına doğru hareket ederek gideceği bölgeye ulaşmıştı.

Güvenlik önlemleri altında götürülen askeri araçların, Suriye sınırındaki askeri birliklere takviye amaçlı gönderildiği ve sınırda konuşlandırılacağı öğrenildi. Araçların geçişleri sırasında yoğun güvenlik önlemlerinin alındığı görüldü.