TSK'dan yapılan açıklamaya göre, Şırnak merkez-Güçlükonak’ta icra edilen operasyonda iki basma düzenekli el yapımı patlayıcı imha edildi, üç roketatar mühimmatı, 500 muhtelif fişek, iki el bombası, bir lazermetre, bir avometre, 250 kilogram erzak ve çok miktarda yaşam malzemesi ele geçirildi.

Şırnak Uludere’de, güvenlik güçleri tarafından araziye gömülü vaziyette iki el yapımı patlayıcı tespit edilerek imha edildi.

Şırnak Silopi’de, Irak kuzeyi barınma alanlarından kaçan bölücü terör örgütü mensubu iki terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Mardin/Nusaybin’de, PKK/PYD-YPG terör örgütünden kaçan bir terörist güvenlik güçlerine teslim oldu.

Öte yandan PKK'ya yönelik operasyonlar hız kesmeden devam ediyor. 

Şırnak Jandarma İl Komutanlığı ekipleri, Silopi ilçesinde PKK terör örgütü mensuplarının çağrı merkezi olarak kullandıkları belirtilen bir yer tespit etti.

İSTİHBARAT 4 AY BOYUNCA TAKİPTEYDİ


Gizli yürütülen operasyonda, Cumhuriyet Mahallesi'nde bir iş yeri takibe alındı. İstihbarat ekiplerinin de yer aldığı çalışmada iş yeri 4 ay boyunca izlendi. Fiziki ve teknik olarak izlenen İpekyolu caddesi üzerindeki iş yerinin camlarının siyah olması ve bir kişinin sürekli iş yeri önünde hazır beklemesi güvenlik güçlerinin dikkatini çekti.


BASKIN DÜZENLENDİ


Bir süre takibini sürdüren jandarma ekipleri, iş yerinde şüpheli durumları tespit etmeleri üzerine baskın düzenledi. Yapılan baskın sonucunda, PKK'lıların çağrı merkezi olarak kullandığı ileri sürülen bazı malzemeler ele geçirildi. İş yerinde yapılan arama sonucunda, 20 bin Irak bölgesinde kullanılan Korek hattı, 8 sinyal verici modem, 8 akü ve çok sayıda iletişim kabloları bulundu. Ayrıca her modem de 8 adet sim kart yuvasının olduğu tespit edildi.


TÜRKİYE'DE İLK DEFA BÖYLE BİR SİSTEM ELE GEÇİRİLDİ


Türkiye genelinde böylesi bir sistemin ilk olarak Silopi ilçesinde ele geçirildiğini belirten güvenlik kaynakları, örgüt mensupları bu merkezi iletişim aracı için kullandıklarını söyledi.


2 KİŞİ GÖZALTINA ALINDI


Olayla ilgili Şırnak İl Jandarma Komutanlığı ekiplerinince 2 kişi gözaltına alındı. Ele geçirilen teçhizat incelemesi yapılmak üzere Ankara'ya gönderildi.