Diyarbakır' da eli kanlı terör örgütü PKK'ya dönük 4 ilçede yapılan operasyonda, hain teröristlerce kullanılan mağara, tünel ve üç sığınak tahrip edilerek kullanılamaz hale getirildi.

Valilikten gelen bilgiler doğrultusunda, 4 ilçede bin 528 kilometrekarelik meydanda Mayıs 28' de saat 22.00'de 10 bin 47 emniyet mensubununp katılımı ile başlatılan "Şehit Jandarma Yüzbaşı Fuat Oğuzcan Müşterek Birlik Operasyonu" sürmektedir.

Operasyon dahlinde dün bir köy ve mezradaki 5 ev ve eklentisinde arama yapıldı. Yoklama kaçağı olduğu anlaşılan 5 kişi Askerlik Kanunu gereğince tebligat yapılarak serbest bırakıldı, aranma kaydı bulunan "kayıp şahıs" emniyet mensuplarındca göz altına alındı.

İNLERİNE GİRİLDİ

Hain teröristler tarafından kullanılan tünel, mağara ile 3 sığınak içinde ve etrafında yapılan aramada 15 antitank roketatar mühimmatı, 5 antipersonel roketatar mühimmatı, 41 PKMS (biksi) fişeği, 51 muhtelif fişek, 215 AK-47 kalaşnikof piyade tüfeği şarjörü, bir bidon mazot, güneş paneli, güneş paneli şarj cihazı, bağlantı kablosu, batarya bloğu, 29 kalaşnikof şarjör kılıfı, bir takım terörist kıyafeti, sırt çantası, kar botu, çok miktarda örgütsel doküman, sıhhi malzeme ile yaşam malzemesi ele geçirilerek imha edildi.

Dİyarbakır Savcılığı'nın talimatıyla tespit edilen tünel, mağara ve sığınak tahriğp edilerek artık kullanılamaz hale getirildi. Ele geçirilen sıhhi malzeme, örgütsel doküman ile yaşam ve giyim malzemeleri yine mağaranın içinde imha edildi.