22 Temmuz 2019
  • Istanbul 31.11°
  • Ankara 29°
  • Izmir 35°
İmsak 03:53
Güneş 05:43
Öğle 13:16
İkindi 17:12
Akşam 20:38
Yatsı 22:20
BIST101.055
Dolar5,6769
Euro6,3731
Altın260,42

PKK Elebaşından Türkiye'ye Sığınma Talebi!

ÖSO üzerinden bağlantı kurulan Silo’nun, Türkiye’den sığınma talep ettiği, can güvenliği için güvence istediği öğrenildi.

PKK Elebaşından Türkiye'ye Sığınma Talebi!

Ana omurgasını terör örgütü PKK’nın Suriye kolu YPG’nin oluşturduğu SDG’nin (Suriye Demokratik Güçleri) eski sözcüsü olan Talal Sülo, önceki akşam Cerablus’a geçerek ÖSO birliklerine teslim oldu. Cerablus’a kadar yanına yaşamsal malzemeler aldığı bir ciple gelen Sülo’nun, Türkiye’ye sığınma talebinin olduğu öğrenildi. Sülo’yu teslim alan ÖSO güçlerinin sorgulanması için MİT’e teslim ettiği bildirildi.

TÜRKİYE'YE GETİRİLDİ

Edinilen bilgiye göre Sülo, önceki gece YPG’nin elinde bulunan bir kontrol noktasını aşarak aracıyla Cerablus tarafına geçti. Sülo’nun YPG’den ayrılmadan önce ÖSO grupları ile görüşmeler yaptığı ve kendisine güvence verildikten sonra teslim olmaya karar verdiği öğrenildi. Sülo’nun Türk yetkililer tarafından sorgulanmak üzere Gaziantep’e götürüldüğü iddia edildi.

ÖSO’DAN AÇIKLAMA

ÖSO ise Talal Silo’nun teslim olmasını ‘sığınma’ olarak niteledi. AA’ya göre Twitter hesabından yaptığı açıklamada ÖSO, “Suriye Demokratik Güçleri SDG (PKK/PYD) Sözcüsü Albay Talal Silo, ÖSO ile koordinasyon içinde milis gücünden ayrılarak Cerablus’a, Halep kırsalına ulaştı” denildi. Elde edilen bilgiye göre Talal Silo, bir kuzeni aracılığıyla Türk yetkililerle temasa geçti. Yaklaşık bir haftadır süren görüşmelerin ardından üç kişiyle Cerablus kırsalına gelen Silo, burada araçtan inerek ÖSO güçlerine sığındı. Üst aramalarının ardından Silo ve beraberindekiler kent merkezine götürüldü.

CAN GÜVENLİĞİ İSTEDİ

Cerablus’ta ÖSO ve Türk askerleri ile Türk istihbarattından kişilerce karşılanan Silo’nun Türkiye’ye transferi için çalışma başlatıldı. Olası bir saldırı veya suikast tehlikesine karşılık gizli bir operasyonla Türkiye’ye getirilmesi için harekete geçilen Silo’nun, Türkiye’den sığınma ve can güvenliği için güvence istediği öğrenildi. Güvenlik güçleri, Silo’nun Türkiye’ye getirilmesi konusunda çalışmaların yürütüldüğünü doğrularken, güvenlik açısından şu an daha fazla bilgi paylaşımının doğru olmayacağını belirttiler.

TÜRKMEN KÖKENLİ, ORDUDA ALBAYDI

İçsavaştan önce Suriye ordusunda albay rütbesinde görev yapan 1965 doğumlu Talal Silo, Çobanbey-Elbeyli bölgesinden Türkmen kökenli bir Suriye vatandaşı olarak biliniyor. Silo, Suriye’de savaş başladıktan sonra Halep vilayetinin kuzeyinde Selçuk Tugayı’nı kurdu. Bu oluşum, Türkmen kenti El Rai (Çobanbey) çevresinde konuşlandı. Bu şehir Ocak 2015’te DEAŞ’ın eline geçti. Selçuk Tugayı, Ağustos 2015’te muhalif Devrimciler Ordusu’na katıldı. Ekim 2015’te ise SDG’nin bir parçası oldu.

SDG’nin 17 Ekim’de terör örgütü DEAŞ’ın Suriye’deki merkezi Rakka kentini almasının ardından 20 Ekim’de bu şehrin stadyumundaki basın toplantısında Talal Silo bir zafer konuşması yapmış ve şunları söylemişti: “Zaferimiz terörizme karşı kazanılmış bir zaferdir. Bu tarihi zaferi tüm insanlığa adıyoruz. SDG Komutanlığı olarak Rakka’nın yönetimini ‘Rakka Sivil Meclisi’ne devredeceğimizi belirtiyoruz. Eyaleti tüm sınırlarıyla birlikte tüm tehditlere karşı koruyacağımızın sözünü veriyoruz.”

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri