HDP Milletvekili ve Sözcüsü Osman Baydemir gözaltına alındı.

HDP Sözcüsü ve Şanlıurfa Milletvekili Osman Baydemir hakkında "Kamu çalışanına karşı görevinden dolayı hakaret" suçundan açılan dava nedeniyle "yakalama" kararı çıkarılmıştı.

Diyarbakır 4. Asliye Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, daha önce hakkında "zorla getirilme" kararı çıkarılan Osman Baydemir katılmazken, avukatı Serdar Çelebi davada hazır bulundu.

Çelebi, müvekkilinin parti grup sözcüsü olduğunu söyleyerek, iş yoğunluğunun bulunması dolayısıyla Baydemir'in beyanının alınması için yeniden talimat yazılmasını talep etti.

Talebi değerlendiren mahkeme, avukatının Baydemir'i duruşmada hazır bulunduracağını bildirmesine rağmen, hazır edilmediğini gerekçe göstererek, CMK. 93/3 maddesi gereğince hakkında "yakalama" kararı çıkarılmasına karar vererek, duruşmayı erteledi.

PKK DESTEKÇİSİ VEKİLLER TEK TEK GÖZALTINA ALINIYOR

Selahattin Demirtaş'ın tutuklanmasıyla başlayan süreçte Figen Yüksekdağ, Sırrı Süreyya Önder, Pervin Buldan,Ziya Buldan, İdris Baluken gibi terör örgütü PKK'ya destek veren ve övücü açıklamalarda bulunan isimler gözaltına alınmış ve ardından tutuklanmıştı. Meclis kararıyla dokunulmazlıkları kaldırılan bu sözde vekiller artık halkın meclisinde bulunamayacak ve meydanlarda milyonlarca insana zarar veren terör örgütlerini övücü mitingler yapamayacakalar.