Eli kanlı terör örgütü PKK, Suriye' nin batısında Lazkiye iline bağlı olan El Basit' e yerleşti. Halep' e bağlı bulunan Nubbul Kasabasında İran- Esed ve terör örgütü mensuplarının Mayıs ayında yaptığı görüşmeler neticesinde terör örgütü PYD' ye Akdeniz' e açılma sözü verilmişti. Mayıs ayı sonunda başlayan terör göçünde kampa ulaşan terörist sayısı 230'a ulaştı. Bölgede yerleşen terör örgütü mensuplarından 70’ i Türkiye’den geldi.

HEDEF KISKAÇ OPERASYONU

Akdeniz’de kamp kuran PKK-PYD teröristlerinin hedefi Afrin’den başlayacak Akdeniz operasyonuna Kesep-El Basit sahil koridorundan destek vererek Lazkiye ve İdlip kırsalında mevzili muhalifleri kıskaca almak. Örgütün Akdeniz’e yerleşen 230 militanı arasında 70 terörist ise daha önce ilan edilen Halkların Birleşik Devrim Hareketi’ne mensup.

TSK HEMEN ÖNLEM ALDI

Yaşanan hareketliliğe bağlı olarak TSK unsurlarının da gerekli önlemleri aldığı bildiriliyor. Lazkiye El Basit’e yerleşen PKK’lılar arasında Kandil tecrübesi olan keskin nişancı ve bomba eğitimi almış teröristler bulunuyor. El Basit Kampı’nda militanlara yönelik teorik ve pratik eğitimler de devam ediyor.