Milliyet gazetesinden Tolga Şardan bugünkü köşe yazısında 15 Temmuz'la ilgili çarpıcı detaylar paylaştı. Şardan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Başbakan Binali Yıldırım'ın açıklamalarıyla gündeme gelen FETÖ - PKK işbirliği iddiasında PKK'nın Kandil'deki elebaşısı Murat Karayılan'ın "darbe yapacağı için askere eylem yapılmaması, polis ve özel harekatçılara eylem yapılması" talimatını verdiğini yazdı.

İŞTE O YAZININ İLGİLİ BÖLÜMÜ;

Gelelim 15 Temmuz sürecine.

Bu süreçte en önemli sorulardan biri "PKK, 15 Temmuz darbe girişimini biliyor muydu?" sorusunun yanıtı oldu.

Bu sorunun yanıtının "evet" olduğunu ortaya koyacak bazı tespitlerin varlığı yavaş yavaş gündeme çıkacak.

Şöyle ki yine istihbarat birimleri tarafından, PKK yöneticisi Murat Karayılan'ın, 15 Temmuz'daki darbe girişiminden hemen önce kendisine bağlı sözde eyalet komutanlarına "darbe yapacağı için askere eylem yapılmaması, polis ve özel harekatçılara eylem yapılması" talimatını verdiği belirlendi. Bu talimat sözde eyalet yöneticileri tarafından eylem gerçekleştirme inisiyatifini kullanabilen alt kadrolara ulaştırıldı.

Hatırlanacağı gibi, örgüt 15 Temmuz'dan hemen sonraki bir hafta boyunca eylemlerini sonlandırdı.

DARBE BAŞARISIZ OLUNCA ASKER VE POLİSE SALDIRIN TALİMATI
Ancak, darbe girişiminin başarısız olmasının hemen ertesinde yine Karayılan'dan gelen ikinci talimatta, "eski talimatın geçerli olduğu, asker ve polise eylem yapılması" istendi.

Zaten "eski talimatın uygulanması" sürecinin başlamasıyla birlikte Diyarbakır, Mardin, Van, Hakkari, Şırnak, Cizre, Yüksekova'nın yanı sıra Karadeniz bölgesi, Elazığ ve Antalya'nın Kemer ilçesinde eylemler gerçekleştirildi.

PKK'nın, darbe girişimini bildiği yönünde elde edilen "somut" bilgiler var ve devletin önemli kademeleri ile paylaşıldı.

Bu nedenle Başbakan Binali Yıldırım, kısa süre önce katıldığı bir televizyon programında PKK'nın bu tutumuyla ilgili bilgilerin varlığını açıklamıştı."