Durumu yakından takip ettiklerini ve teyakkuzda olduklarını belirten peşmerge komutanı, “Haşdi Şabi güçleri yakın, hareketlilikleri var” bilgisini verdi.

Haşdi Şabi ve Iraklı güçler dünden bu yana Kerkük, Dakuk, Gulala, Tuzhurmatu ve Sincar'a girmişti.

Açıklamada, Ezidi peşmergelerle ve Heşdi Şabi içindeki bir grup arasında çatışma yaşanmaması konusunda anlaşma sağlandığı ifade edildi.

SİNCAR GERİ ALINDI

Heşdi Şabi'nin içindeki Ezidi grubun Sincar'a girdiği kaydedildi.

Musul'un kuzeydoğusunda yer alan Başika kasabasında Ezidi, Müslüman ve Şebek Kürtlerin yanı sıra az sayıda Arap ve Hristiyan da yaşıyor.

PEŞMERGE MAHMUR'DAN DA ÇEKİLDİ

Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin, Musul'un Mahmur ilçe merkezine girdiği ve Peşmerge'nin çekildiği bildirildi

DEAŞ saldırılarından önce Başika'nın nüfusu 140 bin dolayındaydı. Başika merkezinin nüfusunun yüzde 70'ini Ezidi Kürtler, yüzde 20'sini Hristiyanlar, yüzde 10'unu da Müslüman Kürt ve Araplar oluşturuyordu.

Öte yandan Irak merkezi hükümetine bağlı güvenlik güçlerinin, dünden bu yana Kerkük, Dakuk, Gulala, Tuzhurmatu ve Sincar'ı ele geçirmesinin ardından IKYB taktik değiştirdi.

Dün ABD'nin Bağdat Büyükelçiliği, Kerkük'teki tüm taraflara askeri operasyonları durdurma çağrısı yapmasına rağmen Irak Merkezi hükümeti askeri operasyonlarına devam etti ve Peşmergeyli ciddi bir çatışma yaşamadan Erbil'in dibine kadar geldi.

PEŞMERGE ÇEKİLDİ ABD'Lİ ASKERLER YERLEŞTİ

Bu gelişmenin üzerine Irak'ta harita hesapları yapan ABD ve İsrail, Barzani'nin desteğine koştu. IKBY'nin önemli noktaları kaybettiğini gören ABD, bölgenin hakimiyetini İran destekli Haşdi Şabi'ye kaptırmayı göze alamadı ve Barzani ile anlaştı. Peşmerge Güçleri, Mahmur ve Gever’den çekilerek bazı karargahlarını ABD güçlerine bıraktı.

ERBİL'E EN YAKIN NOKTA

Irak ordusu, federal polis gücü ve Haşdi Şabi'den oluşan ortak güçler, sabahın erken saatlerinde konuşlandıkları Musul'un Kayyara kasabasından ilçe merkezine doğru hareket etti.

İlçe merkezinde bulunan Kürdistan Demokrat Partisi'ne (KDP) bağlı Peşmergeler ise tüm devlet kurumlarından çekilirken, Bağdat yönetiminin askeri operasyon tehtidi hayat buluyor. Mahmur, IKBY'nin Başkneti olan Erbil'e yaklaşık 60 kilometre mesafede bulunuyor.

Öte yandan Irak ordusu, federal polis güçleri ve Haşdi Şabi'nin dün sabah saatlerinde başlattığı operasyon neticesinde kısa sürede Kerkük kent merkezinin tamamında kontrolü sağlamasından tedirgin olan Peşmerge, söz konusu güçlerin daha fazla ilerlemesine karşın Kerkük-Erbil karayolu üzerinde yeni hendekler kazıp mevziler kurmaya başladı. 

Peşmerge güçlerinin, Erbil'den yaklaşık 35 kilometre uzaklıkta bulunan kontrol noktalarında mevzilerini güçlendirdiği ve yol boyunca konuşlandıkları görüldü. 

KERKÜK'E DÖNÜŞLER BAŞLADI

Öte yandan olası çatışmalar nedeniyle dün Kerkük'ü terk ederek Erbil ve Süleymaniye'ye kaçan Kürt aileler, yeniden evlerine dönmeye başladı.

Sivillerin Kerkük'e dönüşlerinde kent girişindeki kontrol noktalarında yer yer izdiham oluştu.