Pentagon, Milli Savunma Bakanlığı’na ‘Muafiyet’ Sağlayacak

Pentagon, iki ülke arasındaki silah satışlarının Milli Savunma Bakanlığı'na yönelik yaptırımlardan etkilenmemesi için muafiyet hazırlanacağını açıkladı.

Pentagon’dan Milli Savunma Bakanlığı’na ‘Muafiyet’ Sağlayacak

Pentagon’da gazetecilere açıklamalarda bulunan üst düzey bir savunma yetkilisi, ABD yönetiminin Barış Pınarı Harekâtı’ndan dolayı Türkiye’ye uygulanan yaptırımlar konusunda değerlendirmelerde bulundu.

İsminin açıklanmasını istemeyen yetkili, “Hazine Bakanlığı, henüz hazırlamamış ise de hazırlıyordur, yaptırımlar kapsamında devam eden faaliyetlerin etkilenmemesi için genel bir muafiyet hazırlıyor. Burada amaç askeri satışları ve diğer kalemleri yaptırımların kapsamından çıkarmaktır” dedi.

Bakanlığın hazırladığı muafiyete bakmak gerektiğine dikkati çeken yetkili, “Amaç, gerek Dışişleri Bakanlığı tarafından yürütülen diplomatik ilişkiler, gerekse bizim faaliyetlerimiz olsun resmi işlerin devam etmesini sağlamaktır” ifadelerini kullandı.

Türkiye’nin Suriye’deki faaliyetlerini durdurmak için Ankara ile diplomatik görüşmeleri devam ettirmek istediklerini belirten yetkili, “Bu ilişki uzun, güçlü bir askeri ilişki ki bu ilişkiyi devam ettirmek için mevcut krizin ötesine bakmamız gerekir” açıklmasında bulundu.

Son Dakika Gündem Haberleri için aşağı kaydırın.

Yorum Yaz

Diğer Gündem Haberleri