Pegasus Hava Yolları’nda kabin memuru olarak çalışan Ömer Faruk Koca, uçuş esnasında bir bebeğin hayatını kurtardı. Bebeğin boğazına bir cisim kaçması neticesinde 2 yaşındaki bebeğe acil müdahalede bulunan kabin memuru, bebeğin boğazındaki cismin çıkmasını sağlamayı başardı.

Pegasus Hava Yolları tarafından 7 Haziran 2017 Çarşamba günü yapılan  Beyrut-İstanbul arası Sabiha Gökçen merkezli uçuş esnasında, boğazında bir cismin takılı kaldığı 2 yaşındaki bebek, kabin memurunun çabaları sonucunda hayata döndü. 

HEİMLİCH MANEVRASI HAYAT KURTARDI

Bebeğin annesinin yardım çağrısından hemen sonra ailenin yanına ulaşan kabin memuru Koca, Heimlich manevrası uygulayarak cismin boğazdan çıkmasını başardı. Heimlich manevrası bu türden olaylarda başvurulan en etkili yöntemlerden birisi olarak bilinmekte. 

Minik yavrunun yeniden hayat bulmasına şükrettiğini ve bundan sevinç duyduğunu ifade eden Koca, “biz ne denli arzu etmesek de, öngörülemeyen, elimizde olmayan durumlarla karşılaşabiliyoruz, uçuşlarımız esnasında bazı zamanlarda duruma acilen müdahil olmak icap edebiliyor. Çarşamba günü Beyrut’a uçarken, eğitim sırasında öğrendiğimiz manevrayı uyguladım, böylelikle cismin çıkmasını sağladım, minik misafirimizin yeniden nefes aldığına şahit olmak çok güzel” ifadelerini kullandı.